トベルステッドへようこそ byder ifølge Google oversæt Velkommen til Tversted, og det er til langtvejsfra gæster fra Tokyo i Japan – 8.618 kilometer fra Tversted.
En gruppe japanske kunsthåndværkere sætter i disse dage deres synlige præg på Tversted, hvor de på skolen bidrager med masser af spændende, flot og meget inspirerende kunsthåndværk.
De japanske gæster er meget interesseret i lokalområdet. Det er i øvrigt tredje gang, der er Japan i Tversted, og det bliver med garanti ikke sidste gang. Inspirationen er stor for alle parter, og arrangementet er også med til at skabe forståelse og bro mellem mennesker på tværs af alt.

NordsøPosten følger lidt med på sidelinjen og er overvældet over den japanske høflighed, venlighed og imødekommenhed. Som sagt; en kilde til inspiration!
Gæsterne fra Japan ankom lidt forsinket ved ét tiden natten til fredag og var alligevel tidligt oppe og på strandtur – som så mange andre nationer var denne skønne morgen i Tversted.
På skolen deltog japanerne allerede fredag i en række spændende arrangementer, og så havde de i øvrigt travlt med at stille op og gøre klar til weekendens begivenheder på Tversted Skole.
Kunsthåndværkermarkedet på den nedlagte folkeskole er åben lørdag og søndag klokken 11-16. Der er også åbent i de fleste faste værksteder på Tversted Skole, som nu er et imponerende kultursted.

De japanske kunsthåndværkere er tilknyttet Galleri Musubuniwa i Tokyo. I Tversted udstiller og sælger de deres kunsthåndværk, som er smykker, tekstil, bogbinding, lakarbeder, træarbejder, papir og bambusflet.
I løbet af weekenden er der også mulighed for at se, hvordan forskelligt håndværk udføres. Der er ligeledes to workshops i henholdsvis kimono-remke og bambusflet.
Tversted Skoles Kulturforening har inviteret lokale danske kunsthåndværkere til at til at vise deres arbejder.
Skolekøkkenet serverer ved frokosttid lørdag og søndag lækkert, japansk inspireret mad – også fra grill – med et lokalt tilsnit.
På skolen i Tversted er der altid stort fokus på Japan blandt andet med Det Japanske Rum.

Japan er et ø-land i Østasien og består af en stor perlerække af øer, der strækker sig gennem det vestlige og nordlige Stillehav. Næsten hele landarealet er optaget af landets fire hovedøer; Hokkaidō, Honshū, Shikoku og Kyūshū. Hovedstaden Tōkyō er en af verdens mest folkerige byer med en befolkning på omkring 40 millioner ud af den samlede befolkning på 126 millioner i Japan.
Læs mere om Japan hos kilden Udenrigsministeriet Danmark i Japan



