Tågehornene har spillet en central rolle i historien om havnebyen Hirtshals. Altså ikke de tågehorn, man måske kan møde på byens værtshuse, men dem ved Hirtshals Fyr.
Byens første sæt tågehorn, som var monteret i den første tågesignalstation, der blev oprettet i 1877, kom i 2010 blankpudsede tilbage til maskinhuset ved Hirtshals Fyr.
Et større efterforskningsarbejde da også tyder på, at de enorme og smukke kobberhorn var i brug indtil 1958. Da blev et nyt hus med nye sirener lige syd for fyret taget i brug. Tågehornene har siden 1958 været på forskellige lokationer i Hirtshalsområdet.
Da Hirtshals Fyr Fond i maj 2008 overtog fyret, kom hornene tilbage. O. C. fra Ove Christensens Maskinværkstedurermester og Jørgen Thaarup havde sørget for, at hornene blev forsvarligt opbevaret i de senere år, så de kunne afleveres som overtagelsesgave til Hirtshals Fyr.
– Min far købte dem og fragtede dem hjem til sit hus på Kystvejen. Senere har min mand og jeg rejst rundt med dem, hvor vi nu har boet. Deres sidste bosted blev ved vores sommerhus i Kjul, og da Jørgen Thårup købte sommerhuset, indgik det i aftalen, at han skulle køre hornene tilbage til fyret, for nu var Fyrfonden aktiv og tog vare på fyret, og så kunne hornene komme hjem igen. Så derfor var det Jørgen Thårup der afleverede dem, har Jane Christensen tidligere fortalt til NordsøPosten.
De store kobberhorn var naturligvis dækket af ir. Fyrets vedligehold gik derfor længe og skulede til hornene og snakkede om, hvor meget Brasso og knofedt, der skulle til, for at få dem blanke. Der skulle med andre ord mod til at gå i gang med pudseopgaven.
Så kom MarineShaft på banen. Virksomheden påtog sig at polere hornene og gøre dem klar til udstilling. Det har været en kæmpe opgave, og hos MarineShaft synes man oven i købet, at det har været en spændende opgave.
![Gensyn med tågehornene 5 Taagehorn Hirtshals100 Elling](https://nordsoeposten.dk/wp-content/uploads/2021/01/Taagehorn_Hirtshals100_Elling.jpg)
Under coronakrisen er der lukket for adgang, men når ellers der er åbent, kan man så ogsåfremover glæde sig over det smukke resultat i maskinhuset ved Hirtshals Fyr.
Herligt!
Kilde: Hirtshals Fyr.