Hjørring Kommune rækker netop nu ud til lokale foreninger, aftenskoler, kunstnere og kulturelle institutioner om at være med til at skabe en sommerferie fyldt med sjove og givende oplevelser for kommunens børn og unge.
Ønsket er kort fortalt at endnu flere børn og unge får mulighed for at deltage i lokale fællesskaber og prøve nye aktiviteter – uanset baggrund og evner.
Vil du være med?
Har du en god idé? Kan du afsætte et par timer i sommerferien? Har du lyst til at gøre en forskel for børn og unge? Så er AktivSommer den perfekte mulighed!
Aktiviteterne kan spænde bredt lige fra keramikværksted, bålhygge i spejderborgen, høvdingebold i hallen, korsommerskole og dansetræning. Kun fantasien sætter grænser. Det vigtigste er, at børn og unge kan mødes i fællesskab om aktiviteter i sommerferien.
Hvordan tilmelder du din aktivitet?
Hjørring Kommune samler alle aktiviteter i et katalog og en online kalender, der deles med kommunens børn og unge. Hvis du vil bidrage med en aktivitet, kan du læse mere og tilmelde dig her: AktivSommer i Hjørring Kommune | Hjørring Kommune
Frist for tilmelding af aktiviteter er d. 28. marts 2025
Mulighed for tilskud
For at understøtte initiativet tilbyder Hjørring Kommune et bidrag på 500 kr. per aktivitetstime, med en maksimumsgrænse på 8 tilskudsberettigede timer per aktivitet. Derudover er det muligt at opkræve deltagerbetaling.
Foto: Hjørring Kommune.