Af Ove Birk
Vendelbo-Listen
Den grønne trepart er på skinner og en lokal grøn trepart er er på skinner. Toget kører og borgerne kan se magtesløse på en alt for hurtig udrulning af luftige intentioner og planer.
250.000 hektar ny skov, heraf 100000 hektar URØRT skov. Så må 250000 ha være RØRT skov. Krammetræer! Der skal udtages 140000 hektar kulstofrige lavbundsjorder, som kan blive til moser og enge.
I Hjørring Kommune er der nedsat en lokal grøn trepart bestående af gode grønne kræfter plus Danmarks Naturfredningsforening. Blandt mulige lavbundsjorder der skal udtages er Gårdbo Sø.
Et GRØNT frelserfirma European Energi har allerede sendt en en ansøgning om solceller på området. På deres hjemmeside kan der læses, at de har en samarbejdsaftale med Danmarks Naturfredningsforening. Så bliver det spændende.
Når en kommunistisk forening og kapitalen går sammen, hvad sker der så? Kan Danmarks Naturfredningsforening være en del af den lokale grønne trepart, og samtidig være samarbejdspartner med en af de store aktører på området? Er der rent ud sagt hjernekapacitet nok i Hjørring Kommune til denne grønne omstilling?
Det gælder både i forvaltningen og den nedsatte lokale grønne trepart. Pyrolyseanlægget i Smidstrup er et eksempel. Borgerne står FORELØBIG overfor en ny elite, der sætter dagsordenen.
Denne elite er uddannet på de samme læreanstalter, og de sidder i Folketinget -Forvaltninger og Medierne. DE mener det samme og bekræfter hinanden i alt det gode de gør.
Har en lokal grøn trepart mulighed for at gennemskue og tage stilling til disse indviklede problemstillinger? Det gælder både naturen og ikke mindst de mennesker der er involveret.
Der skal være mere borgerinddragelse, lokale råd uden partisoldater. Hjørring Byråd må ikke blive et administrationskontor for regering og folketing.
Hvorfor skal vi i “provinsen” altid opfylde ønskerne fra den nye elite i den hastighed de ønsker.
Sæt farten lidt ned, Søren Homann.
Stærk analyse. Jeg er helt enig.
Den grønne trepart er nærmst fra start ved at køre af sporet og bliver p.t. mødt med kraftig kritik, fordi landdistrikterne risikerer at blive tømt for håndværk, arbejdspladser og borgere.
Det er populært at skyde med spredehagl åbenbart… Hvordan forklarer du at DN er kommunistisk?