Med nogle svingende præstationer i efterårssæsonen var Hirtshals Boldklubs fodboldhold i serie 3 i den situation, at det lørdag eftermiddag skulle spille en playoffkamp mod Dronninglund på Schlie Arena om retten til at forblive i rækken.
Dronninglund lagde bedst fra start og havde bragt sig foran med 2-0, inden der var spillet en halv time af kampen. Det lykkedes Hirtshals-spillerne at kæmpe sig tilbage, og holdet fik reduceret kort før pauseteen.
I 2. halvleg lagde Hirtshals et solidt pres på Dronninglund-holdet, men man skulle helt frem til det 82. minut, inden udligningen til 2-2 kom. Der skete ikke mere i kampen, og holdene skulle derfor ud i 2 x 15 minutters omkamp. Det blev en noget rodet affære, da spillerne tydeligvis var trætte og flere måtte behandles for krampe. Da omkampen endte målløs, måtte man ty til en straffesparkskonkurrence for at få kampen afgjort.
I straffesparkskonkurrencen brændte tre spillere fra hvert hold. Stillingen var herefter uafgjort 4-4, hvorfor man måtte ud i ekstraspark for at få en afgørelse. Her scorede Dronninglund på det første spark, hvorefter en Hirtshals-spiller brændte, og nedrykningen var desværre en realitet.
Holdet må nu tanke selvtillid i serie 4 i den kommende sæson, men vender forhåbentligt hurtigt tilbage til serie 3.


