Da Vestre Skole i Hjørring måtte lade livet for nybyggeri, blev der lavet en lokalplan for projektet ”Byen i Parken”.
De to store 125-årige skolegårdstræer måtte væk på grund af projektets underjordiske parkering, men tre træer blev i den nye lokalplan udpeget som bevaringsværdige, skriver FBL – Hjørring – Foreningen for Bygnings- og Landskabskultur i Hjørring.
Det ene er det stynede træ, der står ud mod Dronningensgade allerøverst i området ved indkørslen til parkeringspladsen. Det andet står allersydligst mod Kochsvej ved indgangen til Christiansgave. Det tredje, som ses på billedet, står tæt på Dronningensgade 20 lige syd for lokalplanområdet.

Forhåbentlig har kommunen ikke allerede givet køb på den ganske nye lokalplan med en tilladelse til det skete. Endnu værre er det, hvis det er ulovlig selvtægt, mener man hos FBL-Hjørring.
Uomtvisteligt er det ifølge foreningen, at der nu står en skamstøtte over nogen, der har ødelagt et flot flerstammet træ, der kunne have været til glæde for fugle, småkravl og menneskers sanser.



Ja sådan gjorde går det jo !!!!
Hvad med de smukke træer i Christianshave……
Nu er der flittige hænder der holder de gamle smukke haver flotte.
Men lur mig om ikke der bliver fældet ? De nye kæmpe kasser på Vestre Skole grunden bliver jo generet af ” manglende udsigt”.
Man græmmes .
Den kan jeg godt følge.
jeg renoverede engang et gammelt kolonihavehus næsten tilbage til dets opridelse. Jeg var lidt stolt, for det var ikke let.
Men der var flere barbarer, som mente sådan noget gammelt lort skulle pilles ned.
Jge har været med til at bestemme i en meget skrap lokalplan. Her konkluderede Vi, a på et eller andet tidpunkt, så hører store træer til i en park.
Ofte er de til stor gene for naboerne.
Bortset fra det, så er store træer ikk sådan at slå ud; men i dette tilfælde , hvor man ikke har rodbeskæret, så skyder det kratigt igen med massser af “barberkoste”.
De skal så beskæres, så der kommer en ny krone af hæderligt udseenede. Det tager nok 5 år.
Der er ikke tale om en skamstøtte men en veludført fornyelse, som enhver professional gartner vil anerkende som veludfært arbejde.
Og så håber Jeg naturligvis formaliteterne er i orden.