Af Laila Vang Andersen
Agerledet 10
Hirtshals
Byforum har bestemt været fødselshjælper for mange gode tiltag i Hirtshals, så det er godt, at man nu lægger de overvejelser ud, der danner baggrund for Caminoinitiativet. Tak for det!
Måske er det en tanke værd, at bruge de sociale medier/lokale medier til en tidlig og grundig information om kommende initiativer, så der ikke kommer så voldsomme reaktioner på projekterne?
Det kan være svært for mange – jeg selv inklusive – at se en naturlig forbindelse fra Hirtshals til Caminoens pilgrimm. Er det mere et “turismestunt“? Og måske skal man være mere varsom med at fjerne en hjemmehørende skulptur til fordel for et symbol på en lidt fortænkt turistforeningsovervejelse, som lokale har svært ved at se sig selv i?
Det er nok lige så langt fra DNA’et i Hirtshals, som palmestrande og skibakker er for Frederikshavn…
Link til tidligere indlæg



Jeg var også enig igår.
En relativ ny by behøver identitet. Det er slet ikke noget fra nogle katolikker i Spanien og Portugal.
Man kunne endda forstå hvis Zjos havde en eller de, der sælger paraplyer.