Der er siden 2007 blevet lukket 12 kommunale skoler i Hjørring Kommune, og nu har kommunen planer om at lukke endnu flere.
Lendum Skole (Undervisningssted under Sindal skoledistrikt) er igen på Hjørring kommunes spareliste, idet da 2023 budgettet blev vedtaget, forpligtede Byrådet sig til at finde strukturbesparelser på flere millioner kroner blandt andet ved lukning af undervisningssteder.
Det vil de i Lendum kæmpe imod med næb og kløer. Derfor er der nu iværksat en underskriftsindsamling på Facebook, hvor der opfordres til, at så mange som muligt vil vise støtte til Lendum Skole med deres underskrift.
En af initiativtagerne, Charlotte Birnbaum, anfører i opslaget følgende:
SKRIV UNDER FOR AT VISE DIN STØTTE FOR LENDUM SKOLE.
Lendum skole er nu igen på Hjørring kommunes liste over mulig lukning. Der skal spares 3,5 millioner kr.
Lendum skole har et STORT opland hvor skolebørn nu kører med bus i 25 – 35 min til og fra skole.
Skal vores børn gå i skole fx i Sindal, skal de køre i bus 40 – 55 min. til og fra skole.
Det vil være helt absurd at lukke Lendum skole. Afstanden fra Lendum skole og til nærmeste alternative kommunale folkeskole er i en nabokommune.
Hvis forældre vælger at flytte deres børn til nabokommunen, privat- eller friskole, vil det ikke give den ønskede besparelse for kommunen alligevel.
Konsekvenserne ved at lukke skolen vil blive:
Lang “arbejdsdag” for børn, store fyldte klasser, mistrivsel for flere børn, fraflytning, tomme huse, mindre handel og mindre foreningsliv.
Vi ønsker at bevare vores by, derfor også vores skole.
Lendum skal IKKE stå med en lukket skole.
Lad os sammen fortælle Hjørring kommunes byråd og Børne-, Fritids- og Undervisningsudvalget at Lendum skole IKKE skal lukkes.
SKRIV UNDER FOR AT VISE DIN STØTTE FOR LENDUM SKOLE.
SAMMEN ER VI STÆRKERE, lyder opfordringen.
Link til underskriftsindsamlingen:
Direkte link til underskriftindsamlingen https://www.skrivunder.net/skolelukning_i_lendum_nej_tak?
Link til gruppen på Facebook https://www.facebook.com/groups/2001764020150603/permalink/3471706013156389/
Der er jo ikke lukket 12 skoler. Pga a desperate forhold er der jo opstået nogle private i stedet.
Jeg bider med det samme mærke i, at kommunen ikke er startet med fremragende hurtige skolebusforbindelser og en udvidet direkte kommunikation i det daglige.
Dernæst er det ikke så usædvanligt, at et områdes elever går på nabokommuns skole. De er sommetiderr meget glade for det, da de også har skoler, der er for små og ineffektive.
jeg kender et sted, hvor en mndre storkommune slet ikke har 10de. De kører med bus og tog til naboens.
Jeg stemmer ikke; men beder om man går fremtiden mere velforberedt i møde. .