Der er betragtelige stigninger i elbilssalget i Nordjylland. I løbet af maj blev der indregistreret 318 nye elbiler. Det er en stigning på knap 85 procent i forhold til maj måned sidste år, hvor der blev indregistreret 172 elbiler.
Salget af elbiler har siden årsskiftet været voksende. I marts og april var der tilmed trecifret vækst i salget. Set over de første 5 måneder af 2023 er markedet 91,7 procent højere sammenlignet med samme periode i 2022. På nationalt plan er markedet også vokset, og det har betydet at elbilerne i maj opnåede en markedsandel på 5 procent af den samlede danske bilflåde. Det er positivt for den grønne omstilling, men det er dog ikke sikkert, at den positive udvikling fortsætter:
”Elbilerne sælger godt i Danmark, da de er underlagt en lavere afgift end benzin- og dieselbiler. Vi er nervøse for udviklingen efter 2025, da elbilernes afgiftsfordel udfases hurtigt. Hvis den grønne omstilling af bilparken skal fortsætte i samme tempo, er det nødvendigt at holde afgifterne i ro,” siger Mads Rørvig, adm. direktør i De Danske Bilimportører.
Plug-in hybrid salget bliver mindre
På nationalt plan er salget af plug-in hybridbiler nedadgående. Det er også et fænomen der sker i Region Nordjylland. Der blev indregistreret 116 plug-in hybrider i maj måned. Det var en reduktion på 74 biler i forhold til maj 2022. Procentuelt svarer dette til en reduktion på 38,9 procent. Der har over de seneste 12 måneder været tocifrede tilbagegange hver måned. Den faldende interesse for plug-in hybrider skyldes blandt andet, at tidligere favorable afgiftsfritagelser for plug-in hybriderne er under udfasning, hvilket påvirker salget negativt.
Drivmiddelfordelingen
Benzin er fortsat det mest foretrukne drivmiddel på landsplan. Det er det også i Region Nordjylland, hvor 47,6 procent af salget i maj var benzinbiler. Markedsandelen for benzin var faldet med 9,3 procentpoint fra 56,9 procent i maj 2022. Det næstmest fortrukne drivmiddel var el. Elbiler stod for 31,5 procent af markedet i maj 2023 efter en fremgang på 14,8 procentpoint. Dermed er markedsandelen for elbiler blevet fordoblet i Region Nordjylland. Diesel gik en smule frem med 1,45 procentpoint, hvilket gav en markedsandel i maj 2023 på 9,66 procent. Plug-in hybridbilernes nedadgående salg ses også på deres markedsandel. Den faldt med næsten 7 procentpoint til 11,5 procent i maj 2023.
De opladelige biler udgjorde 43 procent af salget i maj 2023.
Segmentfordeling
Der var mindre ændringer i segmentfordelingen i Region Nordjylland i maj. Den største ændring var en nedgang på 3,5 procentpoint til segmentet B: små biler. Segmenterne D, E og øvrige gik frem med henholdsvis 1,2 procentpoint, 1,6 procentpoint og 1,6 procentpoint.
Overordnet var det SUV-segmentet der i Nordjylland tiltrak med opmærksomhed fra forbrugerne. 55 procent af de solgte biler i regionen var SUV’er. Segmentet forholdt sig stabilt med en marginal nedgang på 0,03 procent.
Internt i SUV-segmentet var der større interesse for de mellemstore SUV’er, som med 50,2 procent af salget var den suverænt mest populære segmentklasse. Der var en større tilbagegang for de mindre SUV’er, som gik tilbage med 11,2 procentpoint. De store SUV’er oplevede derimod en større fremgang på 11,1 procentpoint.
Fordeling mellem leasing og køb
Leasingen har været stigende i Region Nordjylland over de seneste 5 måneder, hvor andelen af leasing er vokset med 9,4 procentpoint, når man sammenligner maj med januar. I maj udgjorde privatleasingen 17,6 procent mens erhvervsleasingen udgjorde 25 procent. Andelen af køb har været præget af udsving, men udgjorde i gennemsnit 55,1 procent af salget i årets første fem måneder. Køb var dermed generelt fortrukket i Nordjylland i 2023, og også i maj hvor køb udgjorde 57,4 procent af salget. Andelen af køb ser dog ud til at være faldende når man sammenligner med udgangen af januar måned.
Erhvervsanskaffelserne udgjorde i maj 31,9 procent af salget. De private anskaffelser udgjorde i maj 68,1 procent af salget. Sammenlignet med januar måned er de private anskaffelser stigende mens erhvervsanskaffelserne er faldende.