Sangerinden Alberte Winding og musiker Andreas Fuglebæk, som også privat danner par, leverede onsdag aften en stemningsfuld julekoncert i Sct. Catharinæ Kirke.
Ikke bare klædte parret hinanden musikalsk, hvilket er velkendt, men især klædte Alberte Windings legende lette og lyse stemme også det store og smukke kirkerum i Hjørring.
Desværre ankom vi til kirken lidt sent og fik derfor ikke en plads med den bedste udsigt til sangerinden og guitaristen, men vellyden fyldte uden problemer hver en krinkelkrog i kirken. I det hele taget kom sangerindens lyse og livsbekræftende stemme som allerede antydet i dén grad til sin ret i kirkerummet, hvor sindet blev livsaligt stemt.

Alberte og Andreas leverede ved den timelange koncert en række velkendte hits som blandt andet Tænder på et kys og naturligvis Lyse nætter samt den vidunderlige børnesang Jeg går og hedder Frede. Ligesom vi fik Dejlig er jorden og Glade Jul.
Mellem de velturnerede numre svingede parret også sammen med søde drillerier og kommentarer, der aldrig blev indforståede, men fornemt underbyggede sangene.

Den konservatorieuddannede Andreas Fuglebæk imponerede heldigvis også så tilpas meget med sit eminente guitarakkompagnement, at han ikke helt blev overskygget af Alberte.
Koncerten var arrangeret af Sind Lille Skole For Voksne, som igennem flere år har haft et velfungerende samarbejde med menighedsrådet om afholdelse af koncerter i Sct. Catharinæ Kirke.


