Alene på en mindre strækning af Tornby Strand er der blevet talt 30 i land drevne kompressorer, forlyder det fra lokale Lars Peter Høgh.
Dagens foto fra Husmoderstranden, som ses ovenfor, er taget af Jesper Fosdal. Billedet taler sit eget urovækkende sprog om det enorme omfang af vraggods.
Fornuftigvis mødes fire strandfogeder da også tirsdag eftermiddag klokken 13.30 mødes med repræsentanter fra Mærsk, skriver TV2 Nord.
Mødet skal foregå i Tranum og skal afholdes på grund af et uheld, som fandt sted i stormen Pia for tre-fire dage siden. Her tabte et Mærsk-skib 46 containere i havet, som senere drev ind i land i Nordjylland i Jammerbugten.
Bjarne Andersen, der er strandfoged på Tranum Strand, er én af de fire strandfogeder, der skal sidde til bords ved mødet.
– Jeg håber egentlig bare, at vi kan få ryddet op hurtigst muligt. Det ser nemlig galt ud lige nu, siger han.
Bjarne Andersen har tidligere i dag været nede ved stranden i Tranum, og her flyder det stadigvæk rundt med diverse ting fra de 46 tabte containere. Nogle genstande er skubbet længere op på stranden, mens andet atter er drevet til søs.
Ved stranden har han igen i dag set plasticposer med kanyler og kurve.
– Jeg tør slet ikke spå om, hvornår vi er helt i mål med oprydningsarbejdet, siger han.
Om det skal være lokale firmaer, der skal stå for oprydningen, eller om Mærsk selv sender folk til Nordjylland, ved Bjarne Andersen ikke. Han satser dog på, at han er klogere efter mødet.
– Vi håber i hvert fald på det bedste, siger han.
Noget af det tabte gods er også spottet i Gl. Skagen. Det oplyser Kanal Frederikshavn.
Kilde: TV2 Nord.
Link til en af flere tidligere artikler
Frustreret borger efterlyser øjeblikkelig oprydningshjælp fra Mærsk


