Eleverne på Bindslev Skole starter altid dagene med læsebånd og dernæst morgensang, men denne mandag var en af undtagelserne, idet der var besøg af den musikalske duo Krøyer & Winding.

Til koncerten blev eleverne på en underholdende og sjov måde introduceret til nogle af den klassiske musiks store mestre og kom helt tæt på en række af genrens mange vidt forskellige instrumenter. Undervejs blev børnene desuden med bravour inddraget i musikken ved hjælp af forskellige musikalsk relaterede indslag.

Musikerne tog blandt andet hurtigt bestik af den aktuelle lokalitet og benyttede sig af det store rums muligheder, hvilket blandt andet indebar, at en af de to herrer uset havde sneget sig op i Læsetårnet. Herfra lød derfor pludselig klarinettens overraskende toner.

Herrerne i duoen var de to prisvindende musikere, klarinettisten Rasmus Krøyer og pianisten Eskild Winding, der med erfaring, spilleglæde og nærvær formidlede musikken med en god portion humor.
Foto: Niels Skipper.


