Jette Vinther og søsteren Hanne Vinther Nielsen har oprettet deres helt eget hold til Stafet For Livet, som i øvrigt kan fejre 10 års jubilæum, når eventen løber af stablen den 24. og 25. august 2024.
– Vi deltager for tredje gang og håber, at vi kan nå længere ud ved og oprette vores eget hold. Vi hedder Happy Feet, hvilket forhåbentlig giver et smil på læben. Vi tror på, at vi kan få 24 hyggelige, sjove og indbringende timer, når stafetten går i gang, fortæller Jette Vinther fra Hirtshals.

– Vi vil lave forskellige arrangementer for at samle penge ind. Hanne vil lave et salg af slatmaling, hvor overskuddet selvfølgelig går til Kræftens Bekæmpelse, og der vil samme dag være en gratis markvandring. Jeg opretter desuden fire gåture, hvor den første løber af stablen 17. februar, tilføjer Jette Vinther.
Det koster 50 kroner, der går ubeskåret til kræftens Bekæmpelse, og man får sit navn i lodtrækningsbøtten for hver gang, man deltager og betaler for en af de fire gåture. Gevinsten er et par Salomon vandresko, der udtrækkes efter sidste tur.
Hvis ovenstående har vækket nogens nysgerrighed og lyst til at deltage, kan man med medlemskab af gruppen læse mere og følge med her hos Happy Feet.
Jette Vinther er også lokalt kendt fra gruppen Gå Dig Glad.


