Lundergård Idræts- og Ungdomsforenings løbeafdeling, LIUF-LØB, i Hjørring byder velkommen til Grundlovsløbet 2024 og er godt i gang med fin synlig markedsføring.
Efter at Hjørring Politis Idrætsforening har arrangeret Grundlovsløbet siden 1986, gav de i 2022 arrangør-faklen videre til LIUF-LØB, som selv havde deltaget rigtig mange gange.
Løbet starter og slutter bag Vendsyssel Teater ved Mammutpladsener og er for alle – både dig der vil løbe hurtigt, og dig der vil tage den med ro og hygge med familie, børn, kolleger, skolekammerater og andre.
– Vi glæder os til en dejlig dag i løbe eller gå skoene i Hjørring bymidte.
Grundlovsløbet har altid bestået af en 6 kilometer og en 10 kilometer rute, og i 2023 udvides med en nyhed nemlig en halv Marathon rute, som løber gennem mange af Hjørrings smukke grønne områder.



Endnu en nyhed i 2024 er, at der er medalje til alle deltagerne i Grundlovsløbet, og der er virkelig lagt op til en dejlig folkefest i Hjørring, hvor de to traditionsrige ruter er gå -og barnevognsvenlige.
Du kan se meget mere og tilmelde dig til Grundlovsløbet.
Der er for træning følgende onsdage klokken 18.30: 8. maj – 15. maj – 22. maj – 29. maj med mødested på Banegårdspladsen 4, ved Vendsyssel Teater på Mammutpladsen. Der løbes i fire grupper med tidsholder og vejviser fra LIUF-LØB.

I 2023 løb knap 1000 med den 5. juni, og håbet er endnu flere deltagere i år.
Du kan se billeder fra Grundlovsløbet 2023
Her en artikel i NordsøPosten efter Grundlovsløbet 2023..


