Pinselørdag spillede Jump And The Blue Note atter med stor succes foran rigtig mange veloplagte mennesker og et par hunde i gården hos Café Peder Most I Tversted.
Det blev endnu en stor og fed oplevelse med god traditionel blues tilsat en god slat tempo leveret af nogle meget dygtige musikere med Carl Nielsen i forgrunden.
Vejret og selskabet var fantastisk i Tversted, hvor der er masser af god musik året rundt også på Restaurant Tannishus, ved Jazzy Days i oktober og så videre. Tversted swinger.

Musikken pinselørdag den 18. marts 2024 var en god gang traditionel Rythm & Blues, West Coast Blues, Jump Blues og Root’s leveret af disse fire dygtige spillemænd.
Carl ”Jump” Nielsen (Vocal/Guitar/Harmonica),
Martin ”Mad Man” Gunge (Upright & Elbas/Vocal),
Thomas ”Hacksaw” Nielsen (Drums/Vocal),
Kurt ”The Fingers” Jørgensen (Guitar).
Jump And The Blue Note har gennem tiden hver især optrådt med mange forskellige kunstnere som blandt mange andre R.J. Mischo ”Los Angeles”; Mads Toghøj Band, Still Alive, Blues Business og mange mange flere.

Bandet har eksisteret siden 2016 og er inspireret af kunstnere som B.B. King, T Bone Walker, Buster Brown, Dough Deming And The Jewel Tones og mange flere. De havde i Tversted også en rigtig god eftermiddag og skriver:
– Tusind tak til alle i fantastiske mennesker der mødte op og lagde øre til lidt Blues musik på Café Peder Most i Tversted i dag – i er vidunderlige. Kæmpe tak til Kirsten og co. som altid sørger for, at vi får en fantastisk service i topkvalitet. Det er altid en fornøjelse at besøge Café Peder Most. Håber vi ses på de skrå brædder en anden gang og husk: Keep The blues a(live)
Jump And The Blue Note kan kontaktes på mail.
Herunder smagsprøver… Foto: Palle W. Nielsen


