En spændende weekend med intens badminton ved FBK Nordic Open i Frederikshavn er overstået, og for Bjergby-Mygdal Idrætsforening (BMI) blev det en dag fyldt med triumfer.
Hele 35 spillere fra BMI Badminton deltog i det velarrangerede stævne, der bød på kampe i både senior- og ungdomsrækker. Med både spændende dueller og tætte afgørelser var det en dag, der vil blive husket længe.
Der blev spillet med højt humør og stor entusiasme, hvor alle BMI-spillere bakkede hinanden op fra første serve til sidste smash. Det sociale sammenhold var i fokus, og det var tydeligt, at fællesskabet styrkede spillerne gennem dagens mange kampe.
Samtidig med stævnet i Frederikshavn var BMI’s Tilde Daugaard til sit første U15E-stævne i Hillerød, hvor hun mødte nogle af de bedste spillere i sin aldersgruppe. Hun stod over for både den 1. seedede i mix og den 2. seedede i single, og selvom konkurrencen var hård, formåede Tilde at vinde én af sine fire kampe. For Tilde var det en lærerig oplevelse at spille mod landets allerbedste U15-spillere og mærke intensiteten på dette niveau.
Flotte præstationer og velfortjente medaljer
FBK Nordic Open resulterede i mange flotte præstationer og adskillige medaljer til BMI Badminton. Blandt de mest bemærkelsesværdige resultater var Nikoline Møller Bjerg, der vandt guld i både U13C damesingle og U13B damedouble sammen med Sallie Klausen, der også tog guld i U13B damesingle. I U15A herrerækken tog Kristoffer Helenius og Frederik Berntson guld i double, mens Kristoffer også sikrede sig en sølvmedalje i single. På seniorsiden imponerede Marianne Helenius og Michelle Holm med guld i damedouble i C-rækken, mens Mads Balsner og Julie Wagner triumferede i mixed double i B-rækken.
BMI Badminton cementerer sin styrke
De flotte resultater ved FBK Nordic Open vidner om det høje niveau hos BMI Badminton, der fortsat markerer sig som en stærk spiller på den nordjyske badmintonscene. Klubben lægger stor vægt på både sportslig udvikling og socialt fællesskab, hvilket var tydeligt i den måde, spillerne støttede hinanden på gennem hele dagen.
Et stort tillykke til alle medaljevinderne, som med rette kan være stolte af deres præstationer.
Badminton er ifølge klubben mere end blot en sport; det er en social aktivitet, der styrker fællesskabet og bringer mennesker sammen på tværs af alder og niveau.
Med lokale resultater som disse er det tydeligt, hvorfor badminton af mange betegnes som verdens bedste sport.


