Hos Hjørring Kommune arbejdes der lige nu på tværs af forvaltninger indenfor det specialiserede socialområde med en såkaldt Forebyggelsesstrategi. Med strategien ønsker man at forebygge sig ud af nogle af de stigende udgifter på området.
Som en del af strategien har Hjørringskolen igangsat en indsats, hvor fokus er på elevers livsduelighed gennem selvtransport frem for transport med taxa. Gennem handleplaner har skolen i et tæt samarbejde med forældre løbende fokus på at støtte eleverne mod selvtransport.
Over det seneste år er flere elever blevet selvtransporterende, og dermed er antallet af elever i taxa til Hjørringskolen faldet fra 133 til 122 elever. Selvtransport er en win-win-situation for alle – forældre, skole og kommunen og ikke mindst eleverne.
Selvtransport fører til:
- Øget selvværd og oplevelse af mestring
- Øget livsduelighed og parathed til livet efter Hjørringskolen
- Færre kommunale udgifter til taxakørsel
Læs mere her om Forebyggelsesstrategien.