Forleden blev det til et par hyggelige timer med gløgg og æbleskiver for de frivillige, før de lukkede ned og gik på juleferie hos Tornby Gamle Købmandsgård.
Deres arbejde bliver da også værdsat ikke bare af Den selvejende institution Tornby Gamle Købmandsgaard, men også af de utallige gæster fra nær og fjern, der hvert år besøger den lokalhistoriske attraktion nord for stationsbyen mellem Hjørring og Hirtshals.

For at bevare stedet fik en kreds af borgere en aftale om førsteret til overtagelse af butik og lagerbygning, når den blev til salg. I 1991 gik 10 foreninger og institutioner i Tornby simpelthen sammen om at skaffe købesummen på 175. 000 kr. Det lykkedes i 1992.
Den daglige ledelse varetages af et forretningsudvalg med et repræsentantskab som øverste myndighed. Da gårdens bygninger og jorden i 1998 blev til salg, lykkedes man også med at skaffe midler til at overtage dem, så hele ejendommen nu igen er samlet.
Man kan læse hele historien her hos Den Gl. Købmandsgård.


