Til juni er cirka 200 elever på EUC Nord færdige med Grundforløb 2 og så skal de ud at finde en læreplads.
Det kan være en stor mundfuld for mange unge mennesker og derfor gør EUC Nord en stor indsats for at hjælpe de unge ud i erhvervslivet. Bl.a. afholder man d. 26. februar Store Lærlingedag, hvor virksomheder og lærlinge mødes på en messe hos EUC Nord i Hjørring og taler lærepladser. Eleverne kommer fra alle EUC Nords tekniske og merkantile uddannelser og derfor er alle virksomheder velkomne.
Det er anden gang EUC Nord afholder arrangementet. Direktør Neil Jacobsen fra EUC Nord fortæller at sidste år var en succes og man derfor gerne vil gøre Store Lærlingedag til en tradition fremover:
– At få de unge ud i lære er en kritisk opgave for os. Dels har Vendsyssel brug for arbejdskraften og dels oplever vi, at netop overgangen fra skole til læreplads er et stort spring for de unge. Vi har en lang række medarbejdere, der har fin kontakt til erhvervslivet og hjælper de unge videre, men når det kommer til stykket, så skal de unge også selv på banen og vise, hvem de er. Og her viste det sig sidste år, at Store Lærlingedag er en fin ramme for de unge til at snakke med virksomhederne. Faktisk blev der underskrevet lærlingekontrakter sidste år og det er jo det bedste der kan ske.
Store Lærlingedag afholdes d. 26. februar fra kl. 14 til 15.30 hos EUC Nord, M. P. Koefoeds Vej10, 9800 Hjørring. Virksomheder kan tilmelde sig på eucnord.dk/store-laerlingedag.



