I dag begynder nedrivningen af Hjørring Kommunes toiletbygning ved nedkørslen til stranden i Tversted for at gøre plads til byggeri af projekt Kysthusene, der omfatter nye toiletforhold, sauna, aktivitetshus og informationshus.
Det skriver frivillig projektleder vedrørende Kysthusene for Tversted Borger og Turistforening, Charlotte K. Velling:
– Kysthusene er et maritimt kompleks af mindre bygninger og udendørsfaciliteter, til gavn for byens borgere og turister. Projektet er i tråd med Visionsplanen: Drømmen om Tversted, der blandt andet har fokus på Natur, Fællesskaber og Outdoor. Projektet er præsenteret ved et orienteringsmøde den 15. september 2022, og har krævet en mængde tilladelser.

Tversted Borger- og Turistforening er bygherre og projektet et støttet af Realdania, Hjørring Kommune LAG Nord, Lokale og Anlægsfonden samt Friluftsrådet.
Byggeperioden er anslået til at vare til november 2025. Der vil blive postet opdateringer herom.
Hjørring Kommune opsætter mobile toiletvogne indtil den nye toiletbygning står klar.
Vi beklager eventuelle gener mens det står på. Vi koordinerer med Tversted Bjærgelaug for at sikre, at deres aktiviteter generes mindst muligt.
Ris og ros. Giv gerne roser til folkene på pladsen men med hensyn til ris og eventuelt spørgsmål til byggeriet vil jeg bede jer adressere det til mig, da jeg fungerer som frivillig projektleder vedrørende Kysthusene for Tversted Borger og Turistforening. Jeg kan kontaktes på e-mail [email protected]
Jeg vil ikke bruge Facebook til kommunikation, så kommentarer til opslaget besvares ikke.
Venlig hilsen
Charlotte K. Velling



Hvis erosionen – nedbrydningen – af klitterne vender tilbage, planlægger kommunen at udføre sandfodring på stedet, oplyser Tversted Borger- og Turistforening, der er bygherre.



Det ser fint ud på papiret. – Kan undre at man ikke placerer de nye toiletter og overdækket terrasse ved sydsiden. – kan synes at havet relativt hurtigt kan indhente – ny toiletbygning m.v.