Handelschef Per Martensen og bestyrelsesmedlem Pernille Ramberg fra Hirtshals Handel & Erhverv glæder sig i denne tid til det store børnekræmmermarked og dragefestival lørdag den 10. maj kl. 10 til 13 på Den Grønne Plads.
– For andet år i træk arrangerer vi dragefestival, som er en gratis aktivitet for hele familien. Børnene kan i aktivitetsvognen i bygge drager af genbrugsmaterialer med kyndig vejledning fra erfarne dragebyggere, fortæller Per Martensen.

– Sidste år var det en kæmpe succes hvor køen var lang, heldigvis nåede alle at få lavet en drage. Det er virkeligt skønt at opleve glæden i er barneansigt, når de kan finde ud af at flyve med en drage, tilføjer handelschefen, som i dag drøftede de sidste detaljer med Pernille Ramberg foran Lilleheden Café & Restaurant.
Hvis dragebyggeriet kikser for enkelte af børnene, hvilket vil være højst usædvanligt, da de voksne hjælpere som allerede nævnt er særdeles kompetente, så kan man købe en hos Bog & idé eller Brinck Isenkram.

Samme dag er der som allerede nævnt også børnekræmmermarked, hvor børn kan få en gratis stand. Der kan sælges alt fra legetøj og bøger til tøj og måske en cykel, som man er vokset fra, men ikke mad og drikkevarer. Deltagelse kræver dog tilmelding til [email protected] eller på mobil 27521878. Så kan opstilling ske fra kl. 9.30.
Handelsstanden glæder sig til at byde familierne velkommen til en hyggelig dag, hvor man i sagens natur samtidig kan benytte lejligheden til at besøge havnebyens mange forretninger, restauranter og caféer.


