At der holdes veterantræf den 2. lørdag i august, er efterhånden blevet en fast tradition. Men ikke nok med det, træffet vokser år for år. Hvor man det første år mønstrede 135 køretøjer nåede man i 2024 op på over 400 fremmødte køretøjer.
Formanden for Hirtshals Handel & Erhverv, Tommy Høj, er naturligvis begejstret for udviklingen.

– Vi har ramt et koncept der virkelig trækker både køretøjer og publikum til. Det er jo helt vildt at se Nørregade så fuld af mennesker at man næsten ikke kan komme frem. Vi ved positivt at der var over 4.000 tilskuere sidste år, da vi har opsat kameraer der tæller de fremmødte. Det gør vi naturligvis igen i år, hvor vi håber tælleren viser et tal imellem 4500 og 5000 publikummer.
– Byens størrelse sætter en naturlig begrænsning for hvor stort træffet kan blive. Men det har arrangørerne behændigt forbigået ved i år at inddrage havneområdet nedenfor den store trappe. Her vil der bl.a. blive en udstilling af store militærkøretøjer og andet som vi indtil holder lidt hemmeligt, tilføjer Tommy Høj.

Her bliver der i øvrigt også en stor koncert med et rockabillyband der hedder Wild Wax Five eller Wild Wax Combo, alt efter hvilken besætning de stiller op med. Denne koncert er sponseret af Hirtshals Fiskehus.
Hele arrangementet er i øvrigt et fælles arrangement imellem Hirtshals Handel & Erhverv og Hirtshals Turisme.
Her 2 måneder før træfdagen har vi allerede 127 tilmeldte køretøjer, så vi siger ikke at ”den er hjemme” men det er vist ret tæt på, slutter Tommy Høj.
Man kan læse mere om træffet og eventuelt tilmelde et køretøj på www.hirtshals-veteran.dk
Video: Stoklund Medieproduktion.

