• Annoncering
  • Kontakt
  • Retningslinjer
  • Privatlivspolitik
Prøv vores mørke tema
NordsøPosten.dk

Topbanner

  • Nyheder
  • Kultur
    • Kultur i Hirtshals
    • Kultur i Hjørring
    • Kultur i Løkken/Vrå
    • Kultur i Sindal
  • Sport
    • Sport i Hirtshals
    • Sport i Hjørring
    • Sport i Løkken/Vrå
    • Sport i Sindal
  • Erhverv
    • Erhverv i Hirtshals
    • Erhverv i Hjørring
    • Erhverv i Løkken/Vrå
    • Erhverv i Sindal
  • Politik
    • Politik i Hirtshals
    • Politik i Hjørring
    • Politik i Løkken/Vrå
    • Politik i Sindal
  • Fritid
    • Fritid i Hirtshals
    • Fritid i Hjørring
    • Fritid i Løkken/Vrå
    • Fritid i Sindal
  • Debat
    • Debat i Hirtshals
    • Debat i Hjørring
    • Debat i Løkken/Vrå
    • Debat i Sindal
  • Børn & Unge
    • Børn & Unge i Hirtshals
    • Børn & Unge i Hjørring
    • Børn & Unge i Løkken/Vrå
    • Børn & Unge i Sindal
  • 112
    • 112 i Hirtshals
    • 112 i Hjørring
    • 112 i Løkken/Vrå
    • 112 i Sindal
  • Navne
    • Navne i Hirtshals
    • Navne i Hjørring
    • Navne i Løkken/Vrå
    • Navne i Sindal
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Kultur
    • Kultur i Hirtshals
    • Kultur i Hjørring
    • Kultur i Løkken/Vrå
    • Kultur i Sindal
  • Sport
    • Sport i Hirtshals
    • Sport i Hjørring
    • Sport i Løkken/Vrå
    • Sport i Sindal
  • Erhverv
    • Erhverv i Hirtshals
    • Erhverv i Hjørring
    • Erhverv i Løkken/Vrå
    • Erhverv i Sindal
  • Politik
    • Politik i Hirtshals
    • Politik i Hjørring
    • Politik i Løkken/Vrå
    • Politik i Sindal
  • Fritid
    • Fritid i Hirtshals
    • Fritid i Hjørring
    • Fritid i Løkken/Vrå
    • Fritid i Sindal
  • Debat
    • Debat i Hirtshals
    • Debat i Hjørring
    • Debat i Løkken/Vrå
    • Debat i Sindal
  • Børn & Unge
    • Børn & Unge i Hirtshals
    • Børn & Unge i Hjørring
    • Børn & Unge i Løkken/Vrå
    • Børn & Unge i Sindal
  • 112
    • 112 i Hirtshals
    • 112 i Hjørring
    • 112 i Løkken/Vrå
    • 112 i Sindal
  • Navne
    • Navne i Hirtshals
    • Navne i Hjørring
    • Navne i Løkken/Vrå
    • Navne i Sindal
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
NordsøPosten.dk
Intet resultat
Se alle resultater

Livreddere fejrer 20 år med tårnet på Løkken Strand

Når de specialuddannede kystlivreddere fra TrygFonden Kystlivredning åbner livreddertårnet på Løkken Strand den 27. juni, er det en helt speciel dag. I år er det nemlig 25 år siden, at det velkendte rød-hvide livreddertårn blev indviet på stranden – som et af de første i landet.

af Niels Skipper
18. juni 2025
i 112 i Løkken/Vrå
Livreddere på Løkken Strand. Foto (arkiv): TrygFonden Kystlivredning.

Livreddere på Løkken Strand. Foto (arkiv): TrygFonden Kystlivredning.

Den 27. juni åbner TrygFondens kystlivreddere livreddertårnet på Løkken Strand, og frem til den 20. august holder livredderne øje med strandgæsterne hver dag fra kl. 10-18.

I år er det 25 år siden, at livreddertårnet blev indviet på stranden, og TrygFonden Kystlivredning har været glade for at passe på badegæsterne igennem årene.

– Det har været en stor fornøjelse at være til stede på Løkken Strand hver sommer i de seneste 25 år og at møde de lokale badegæster og alle turisterne, der nyder den gode strand. Den daværende Løkken-Vrå Kommune var én af de første kommuner i landet, som takkede ja til et samarbejde med os om livreddere på stranden, siger René Højer, projektchef i TrygFonden..

Løkken Strand har altid været populær og velbesøgt, og vi vil gerne takke kommunen for et fantastisk godt samarbejde om livredderordningen gennem årene. Vi glæder os til at tage hul på endnu en sæson, hvor der forhåbentlig bliver mange dage med strandvejr, tilføjer projektchefen.

I anledningen af livreddertårnets 25-års fødselsdag byder livredderne på kage til de første strandgæster den 27. juni fra kl. 10.

I år er livredderne til stede på 34 strande og havnebade i hele landet.

– Vi har brugt hele foråret på at træne, og nu er livredderne mere end klar til at komme ud på strandene. De glæder sig til at møde badegæsterne, som de hvert år har mange gode snakke med om badesikkerhed. Størstedelen af vores arbejde på strandene er oplysende og forebyggende, men der er også hvert år situationer, som kræver, at livredderne træder til og hjælper folk i kritiske situationer. Dermed er det et meget alsidigt job at være livredder, og der er naturligvis mest at se til, når der er sol og mange mennesker på strandene. Vi håber, at vi går en dejlig sommer i møde med gode muligheder for en dukkert, så mange kan få fornøjelsen af de gode badestrande, vi har i Danmark, fortæller René Højer, projektchef i TrygFonden.

Foto (arkiv): Trygfonden Kystlivredning.

Børn og voksne er velkomne til at komme en tur forbi livreddertårnet og hilse på livredderne. De fortæller gerne om, hvordan man færdes sikkert i vandet, og viser deres livredderudstyr.

I 2024 gennemførte TrygFondens kystlivreddere 63.123 indsatser, hvoraf de 26 betegnes som aktioner, hvor personer vurderedes at være i livsfare. Det viser, at der er behov for livreddere på strandene til både det oplysende arbejde, til almindelige førstehjælp med plaster og forbinding og til at håndtere situationer, hvor badegæster er i akut fare.

Brug strandturen til at gøre børnene trygge i vandet

Ved livreddertårnet kan børnefamilierne gratis få ”Håndbog til små livreddere”, som er fyldt med baderåd og lærerige opgaver om badesikkerhed. I bogen er der også inspiration til øvelser og lege i vandet, så forældre kan hjælpe børnene med at styrke deres svømmefærdigheder.

– Det er vigtigt at lære at svømme og være tryg i vandet. Vi ved fra undersøgelser, at ni ud af 10 børn, der ikke kan svømme, meget gerne vil lære det, og at syv ud af 10 børn, der kan svømme, gerne vil være endnu bedre. Samtidig er der mange børn, som gerne vil lære livredning. Så kig forbi livreddertårnet og få ”Håndbog til små livreddere” med øvelser, som helt sikkert vil give forældre og børn nogle sjove timer sammen i vandet, siger René Højer.

Bad på en strand med livreddere

Der er mange gode strande langs Danmarks kyster, men vil du bade i trygge rammer, så vælg en strand med livreddere, lyder opfordringen fra TrygFonden.

– Min anbefaling er at bade, hvor der er livreddere. De har altid øjnene på vandet og kan gribe hurtigt ind, hvis du kommer i vanskeligheder. Det kan ske for selv en habil svømmer, og så er det rart, at hjælpen er nær. Livredderne er også opmærksomme på, om badegæster kan være på vej til at udsætte sig selv for en potentiel risiko, og så kan de gribe ind, inden det sker. Selvom der er livreddere, er det dog også altid en god idé at bade mindst to sammen, så man kan holde øje med og hjælpe hinanden, hvis det bliver nødvendigt, siger Anders Myrhøj, kystlivredningschef i TrygFonden Kystlivredning.

Se, hvor TrygFondens kystlivreddere bemander livreddertårnene her.Livredderne fra TrygFonden Kystlivredning er til stede på 34 strande og havnebade hver dag kl. 10-18 fra den 27. juni, hvor skolernes sommerferie begynder, og frem til den 20. august. Havnebadene ved Fisketorvet og Islands Brygge i København samt havnebadet Aarhus Ø er bemandede hver dag kl. 10-18 frem til og med den 31. august.

De 5 baderåd
1. Lær at svømme

  1. Gå aldrig alene i vandet
  2. Læs vinden og vandet
  3. Lær stranden at kende
  4. Slip ikke børnene af syne

Læs mere om TrygFonden Kystlivredning på www.respektforvand.dk.

Om TrygFonden

TrygFonden varetager TryghedsGruppens almennyttige arbejde. TryghedsGruppen er største aktionær i forsikringsselskabet Tryg og skaber værdi og tryghed gennem langsigtet ejerskab og almennyttige uddelinger. Læs mere på tryghed.dk.

Kort om TrygFondens indsats for at reducere antallet af drukneulykker i Danmark

TrygFondens samlede indsats hedder ”Respekt for vand”. Den har til formål at nedbringe antallet af personer, der drukner eller er tæt på at drukne i Danmark, samt at flere opnår vandglæde i trygge rammer og gode handlekompetencer omkring vand og sikkerhed.

Det sker gennem forebyggelse, uddannelse og oplysning, der skal lære danskerne at færdes i, ved og på vandet, samt en livredningstjeneste i forbindelse med skolernes sommerferie.

TrygFonden Kystlivredning er landets førende kystlivredningstjeneste med egne livreddertårne på 34 strande og havnebade i hele Danmark og omkring 200 specialuddannede kystlivreddere. Kystlivredningstjenesten har eksisteret siden 1998.

TrygFonden Kystlivredning optræder også i mange andre sammenhænge, bl.a. som en del af DR Ultras program ”Livredderne”, hvor børn kæmper om at blive den bedste livredder.

TrygFondens øvrige indsatser på området dækker:

  • Opbygning af viden på vandsikkerhedsområdet, herunder udgivelse af national druknestatistik
  • Opsætning af offentligt redningsudstyr
  • Oplysningstjeneste, der forebygger drukneulykker ved hjælp af folkeoplysning samt målrettede indsatser til specifikke grupper
  • Udvikling af en national livredningskultur, bl.a. i samarbejde med SvømDanmark, som skal udvikle livredning som en integreret del af deres medlemmers aktiviteter. Målet er, at flere lærer at redde sig selv og andre – og at flere får lyst til at dyrke livredning som idræt. TrygFonden stiller desuden indendørs Leg og Lær Livredningstårne samt udstyr og sjove øvelser til rådighed for svømmehaller i hele landet. Her kan små og store badegæster låne udstyret og prøve kræfter med livredning og øve sig i at redde sig selv og andre. I dag står TrygFondens tårne i flere end 70 svømmehaller, og i udvalgte skoleferier besøger TrygFonden LivredderPatrulje svømmehallerne for at sætter fokus på vand, sikkerhed og livredning i børnehøjde og introducere badegæsterne til Leg og Lær Livredningstårnene.

Læs mere om TrygFonden Kystlivredning på www.tryghed.dk eller www.respektforvand.dk.

 

Tags: TrygFonden Kystlivredning
DelTweetSend
Tilmeld
Giv besked ved

0 Kommentarer
Inline meninger
Se alle kommentarer

Stort sidebanner


Lille sidebanner

    Annoncering

    Kontakt Niels Skipper for priser angående annoncering.

    Du kan bruge e-mail adressen nedenunder eller benytte vores kontaktformular ved at klikke her.

    Niels Skipper

    Mobil: 28 74 27 48
    E-mail: [email protected]

    • Facebook
    • Annoncering
    • Kontakt
    • Retningslinjer
    • Privatlivspolitik

    © 2025 – Vedligeholdes af Mediehuset Hirtshals.

    • Nyheder
    • Kultur
      • Kultur i Hirtshals
      • Kultur i Hjørring
      • Kultur i Løkken/Vrå
      • Kultur i Sindal
    • Sport
      • Sport i Hirtshals
      • Sport i Hjørring
      • Sport i Løkken/Vrå
      • Sport i Sindal
    • Erhverv
      • Erhverv i Hirtshals
      • Erhverv i Hjørring
      • Erhverv i Løkken/Vrå
      • Erhverv i Sindal
    • Politik
      • Politik i Hirtshals
      • Politik i Hjørring
      • Politik i Løkken/Vrå
      • Politik i Sindal
    • Fritid
      • Fritid i Hirtshals
      • Fritid i Hjørring
      • Fritid i Løkken/Vrå
      • Fritid i Sindal
    • Debat
      • Debat i Hirtshals
      • Debat i Hjørring
      • Debat i Løkken/Vrå
      • Debat i Sindal
    • Børn & Unge
      • Børn & Unge i Hirtshals
      • Børn & Unge i Hjørring
      • Børn & Unge i Løkken/Vrå
      • Børn & Unge i Sindal
    • 112
      • 112 i Hirtshals
      • 112 i Hjørring
      • 112 i Løkken/Vrå
      • 112 i Sindal
    • Navne
      • Navne i Hirtshals
      • Navne i Hjørring
      • Navne i Løkken/Vrå
      • Navne i Sindal
    • Sponsorartikler
      • Arkiverede sponsorartikler

    © 2025 – Vedligeholdes af Mediehuset Hirtshals.