Det danske havmiljø er langt mere forurenet af kemiske stoffer, end Miljøministeriets tal hidtil har vist.
Det kom frem tidligere på året, og fredag den 5. september var miljøminister Magnus Heunicke (S) indkaldt i samråd om sagen.
Helt konkret har DR afdækket, at de kystnære farvande i Danmark er forurenet med langt flere miljøfarlige stoffer, end det har fremgået af de officielle tal fra Miljøministeriet.
Derudover er det kommet frem, at ministeriet i årevis – i strid med EU-reglerne – har undladt at fastsætte bindende grænseværdier for, hvor store mængder af en række kemiske stoffer, der må udledes i havet.
På samrådet erkendte Magnus Heunicke, at reglerne ikke er blevet overholdt, og at man har haft kendskab til sagen i ministeriet så langt tilbage som i 2018.
Han afviste dog selv at have haft kendskab til sagen før den 6. juni i år, hvor han blev gjort opmærksom på den i forbindelse med DR’s afdækning.
På samrådet blev der stillet en lang række kritiske spørgsmål til ministeren. Spørgerne ville have svar på, om man har taget ulovlige hensyn til erhvervslivet, når man har fastsat – eller undladt at fastsætte – grænseværdierne.
De ville også have en forklaring på, hvorfor man ikke har rettet op på forholdene, når man i ministeriet har kendt til sagen i årevis.
Endelig ville de have ministeren til at svare på, hvad der bliver gjort ved sagen nu, og om han vil igangsætte en undersøgelse, der kan afdække, hvem der har ansvaret for forløbet.
Magnus Heunicke afviste, at der er taget ulovlige hensyn til erhvervslivet, og han forklarede, at den viden, man havde om sagen i 2018, kan være forsvundet fra ministeriet i forbindelse med, at der har været udskiftning i medarbejderstaben.
Han forklarede videre, at man er ved at lægge en plan for, hvordan man får ryddet op i forholdene, men han afviste at igangsætte en undersøgelse af forløbet.
– Den rigtige rækkefølge må være, at vi først får lagt en plan for, hvordan vi rydder op. Derefter vil jeg meget gerne drøfte med Folketinget, om der er noget, man har brug for at få undersøgt, sagde Magnus Heunicke.
Det var dog langt fra alle, der var tilfredse med den tilgang.
I de afsluttende bemærkninger erklærede flere af politikerne, at de ikke har tillid til ministeren, og de fastholdt derfor ønsket om, at der foretages en ekstern og uvildig undersøgelse af sagen.
Kilde: Fiskeri Tidende.


