Af Bjarni Åkesson Filholm

Pensioneret bibliotekar
Forfatter og sangskriver
Hjørring
Lad det være sagt på forhånd.
Jeg har et svagt og ømt punkt for gamle klassiske passagerskibe.
Med en færøsk mor er det måske ikke så overraskende, at skibene næsten sejlede ind med modermælken.
Så glad for denne type fartøjer har jeg været, at jeg har skrevet indtil flere bøger om de gamle klassiske skibe.
Denne forhåndsinfo for at lette forståelsen for, hvorfor ms “Nordstjernen” gjorde sådan et voldsomt dejligt indtryk på mig.
Jeg troede egentlig, at mine skriverier om skibe var et overstået kapitel, men da min hustru viste mig et billede af ms Nordstjernen på Facebook i dansk farvand, dukkede den gamle skibs-interesse op igen.
Jeg læste på Skagens Havns hjemmeside, at det fine gamle skib, bygget i Tyskland i 1956, anløb Skagen havn på et af sine cruises i begyndelsen af september måned.
Dernæst skrev jeg til både rederiet Vestland Classic, som ejer skibet og til skibets kaptajn og forhørte mig om, hvorvidt der var mulighed for at komme om bord, nyde synet af fartøjet og genopleve stemningerne fra dengang jeg selv sejlede om bord på skibe af den type.
Det var der ingen problemer i: Både rederi og kaptajn var velvilligt indstillet på mit besøg, og en regnvåd september-dag kørte jeg til Skagen for at gå ombord på skibet eller nærmere gå ind i tidskapslen.
Skibet lå på kaj nr. 9 – Krydstogtskajen og emmede af elegance og fine linjer. Jeg entrede skibet via landgangen, som var sat akkurat som landgange var dengang for 60-70 år siden med en lav moderat stigning.
Oppe på skibet ventede Kaptajn Odd, en venlig herre, som ofrede sin tid på mig for at vise mig rundt på båden og besvare mine spørgsmål vedrørende skibets, historie, aptering og mål.
Under turen gennem skibets saloner stødte vi på flere fra skibets besætning, som var yderst venlige og imødekommende.

Jeg fik f. eks at vide, at skibet var godt 80 meter langt, små 13 meter bredt (jamen det er altså et smalt skib målt op mod vore dages sejlende parkeringspladser), og oprindeligt bygget til den norske og kendte “Hurtigruten” bestilt af Det Bergenske Dampskibsselskab, hvor det har haft en glorværdig fortid og historie.
Og rundvisningen afslørede da også et ekstremt velholdt skib, hvor alt bar præg af at være blevet passet på.
Teaktræsdækkene, som var originale fremstod slidstærke og stadig smukke, de maritime messing-dingenoter skinnede lystigt og skønt det gamle ror og maskin-telegrafen ikke blev brugt mere (men de virkede dog stadigt fejlfrit), så stod de stadig på deres oprindelige plads på kommando-broen og fortalte deres stille historie, om der var engang.
Af interesse for de særligt kunstinteresserede:
Skibets indre er dekoreret af Paul Gaugins barnebarn, arkitekten Paul Rene Gaugin, som er ansvarlig for hele integreringen af den kunstneriske udsmykning af skibets indre. Det være sig materialer i træ, keramik og sandblæst glas.
Dertil kommer så skiberts egne karakterfulde dimensioner, som udstråler styrke og sødygtighed.
Dette enestående skib er derfor forståeligt nok blevet fredet af Riksantikvaren i Norge.
Når man er om bord, føler man sig hensat til en svunden tid, hvor rejsen ikke kun drejede sig om at komme fra A til B, men derimod dengang rejsen og opholdet om bord på et sådant fartøj også var en stor del af turen, – ferien måske.
Rederiet eller rejsebureauet Vestland Classic tilbyder rejser og togter med dette fornemme skib i nordisk og europæisk farvand.
Det satser på at tilbyde passagerne en klassisk sørejse og adskiller sig fra de større redderier og skibe ved ikke have så mange passagerer om bord på hver rejse.
Man kan orientere sig om de spændende forskellige cruises på deres hjemmeside www.vestlandclassic.com
Jeg tror faktisk, at skibet søger vinterhavn nu og påbegynder en ny sæson til næste år, hvor jeg selvfølgelig har tilbudt min hustru et cruise.
Nå efter et par timer var besøget ombord på Nordstjernen forbi.
Jeg fik taget en god håndfuld fotografier og billederne på min egen erindringsskærm står stadig klare og intakte.
Det blev en smaddergod dag.
Foto: Privat.
Link til relateret artikel: Bjarni Åkesson Filholm udgiver Nornesang.



Var med dette skib på cruise ved Svalbard, smuk oplevelse men tænk på at kahytterne er som datiden små og vælg ikke de dyre agterkahytter, de ligger over skruen, og der er en så voldsom larm, at det kan knibe med at sove!