Årets store bil-begivenhed i Tversted, Tannistest ved Tannishus og omegn, kører på sidste vers for i år.
Der er kørt test til den store guldmedalje forud for kåringen af årets bil i Europa. Den finder sted i begyndelsen af det nye år efter flere lignende test i verdensdelen.
Den traditionsrige biltest, der foregår ved Tannishus i Tversted i Nordjylland og er en del af udvælgelsen til titlen “Car of the Year” (Årets Bil i Europa).
Testen arrangeres af de seks nordiske jurymedlemmer, herunder den danske organisation FDM, og samler internationale dommere, ingeniører, journalister og andre eksperter til at bedømme nye bilmodeller.
Tannistest blev grundlagt af Roger Søgaard for over 30 år siden, og er også en begivenhed, der forlænger turistsæsonen i Tversted.
Bilerne kan ses ved Tannishus onsdag og første del af torsdagen.


