Af Svend Høholt
Oremosevej 3C
Sindal
De sidste fire år med TV-transmitterede byrådsmøder har givet os borgere et sjældent indblik i den politiske maskinrum i Hjørring Kommune. Og lad os være ærlige: det har været både oplysende og bekymrende.
Når man ser møderne, slår én ting hurtigt igennem – det er kun halvdelen af byrådets medlemmer, der reelt tager ordet i salen. Resten forbliver tavse. Måske fordi sagerne allerede er drøftet i udvalg. Måske fordi de ikke føler sig klædt på til at bidrage. Men er det godt nok?
Nej. For når man stemmer om en sag, bør det ske på et oplyst grundlag – og det kræver, at fremlæggelsen er klar, korrekt og troværdig.
Alt for ofte har vi været vidne til det modsatte. Borgmesterens præsentationer har været usikre, upræcise og til tider direkte vildledende. Det skaber ikke debat – det skaber forvirring.
Og det er ikke fordi borgmesteren står alene. Ved hans side sidder kommunens førstemand i forvaltningen – en embedsmand med faglig tyngde og ansvar. Hvorfor bliver han ikke sat til at fremlægge sagerne? Hvorfor skal vi høre halve forklaringer, når vi kunne få hele sandheden?
Det er et positivt problem, at enkelte medlemmer tager ordet og viser stor indsigt. Men når det gang på gang er den samme person, der stjæler billedet – og endda behandler sager, der ikke engang er på dagsordenen – så har vi et demokratisk underskud.
Det skævvrider debatten og efterlader resten af salen i tavshed eller tomme ordvekslinger, der løber af sporet.
At embedsværket hænges ud i salen, og at der skal to vagter til for at afvikle møder, er uværdigt. Det burde ikke være nødvendigt i et demokratisk forum.
Derfor må vi turde sige det højt: Det er tid til udskiftning i borgmesterstolen.
Det morads vi har været vidne til, må stoppe. Hjørring fortjener en borgmester, der kan lede med klarhed, respekt for demokratiet og evnen til at skabe reel debat – ikke blot styre mødet som en formel dirigent.
Når nytårsraketterne falder, starter et nyt byråd. Lad os håbe, at førersædet bliver besat af en person, der magter opgaven – og vil løfte Hjørring ud af skyggerne og ind i en ny politisk kultur.
Tak til alle kandidater, der stiller op. Det kræver mod og vilje. Nu er det op til os borgere at vælge med omtanke.
Godt valg – og lad os få gang i en ny fortælling for Hjørring.
Tak til alle kandidater som stiller sig til rådighed for demokratiet.



Hvilket parti repræsenterer Svend Høholt mon ? Sikke en fin oplysning.