For sjette år i træk har Hirtshals Handel & Erhverv udgivet det populære ”Til-og-fra-kort”, som alle kunder får med gratis, når de køber julegaver i de butikker i Hirtshals, der er medlem af foreningen.
Årets kunstner er Anna Nauja fra Sindal – en billedkunstner, der skaber realistiske tegninger af dyr. Med særligt fokus på grønlandske motiver fanger Anna dyrenes unikke karakter og skønhed – fra de mest afsides egne til vores egen baghave. Årets motiv på ”Til-og-fra-kortet” i Hirtshals forener smukt flere af byens kendetegn med den kommende højtid.
Sidste år afholdt Hirtshals Handel & Erhverv en konkurrence om at tegne årets kort. Blandt de mange flotte forslag var også Annas motiv, som foreningen har gemt og valgt til årets udgave.
Du kan læse mere om Anne og se hendes værker på anna-nauja-art.dk.
Husk at købe dine julegaver i byens butikker – så får du årets smukke ”Til-og-fra-kort” med oven i handlen.

Katrine og Malene fra Bog & Ide, Hirtshals viser her ”Til-og-fra-kortet”, der flot matcher butikkens julepapir.


