Lørdag aften summede Den Gamle Station af liv, da Hirtshals Boldklub og Team Horne-Hirtshals afviklede deres traditionsrige afslutningsfest.
Med 70 deltagere i skikkelse af spillere, trænere, ledere og frivillige blev aftenen en velfortjent hyldest til fællesskab, engagement og selvsagt sportslig indsats.
Priser med betydning
Aftenens højdepunkt var uddelingen af en række priser, der satte spot på både sportslige præstationer og frivilligt arbejde.
Den prestigefyldte titel som Årets HB’er 2025 gik til Niels Viberg, som blev anerkendt for sin mangeårige og ekstraordinære indsats i klubben.
Viberg har blandt andet været ungdomstræner og spiller en central rolle i Børne- & Ungdomsudvalget, ligesom han har styrket klubbens synlighed på sociale medier.
Bestyrelsen fremhævede hans professionalisme og passion som uvurderlige bidrag til klubbens fællesskab.
Årets Spiller: En gentagelse af succes
Serie 1-anfører Anders “AK” Knudsen modtog prisen som Årets Spiller 2025 – for andet år i træk.
Cheftræner Kenneth Kjærsgaard roste Knudsen for hans lederskab og evne til at gå forrest ved hver træning. “AK er en fremragende ambassadør for klubben,” lød det blandt andet, og hans rutine og spilforståelse blev fremhævet som afgørende kvaliteter.
Træner med moderne tilgang
Prisen som Årets Træner/Leder 2025 blev tildelt Nicolaj Hede Eliasen, der til daglig træner U12/U13-drenge og også bidrager i klubbens sponsorudvalg. Afgående børneudviklingstræner Anders Holm Schlie beskrev Eliasen som en moderne og energisk træner, der formår at kombinere teknisk træning med glæde og kreativitet. “Børnene elsker det,” lød det fra Schlie, som også fremhævede det stærke trænerteam omkring Eliasen.
Humor og hæder
Den mere uformelle Pylrepris 2025 gik til Oskar Vestergaard, mens en række andre ildsjæle også blev hædret med gaver og anerkendelse.
Blandt dem var Serie 1-træner Kenneth Kjærsgaard, holdlederne Henrik Larsen og Peter “Prof” Jensen, assistenttræner Anders Holm Schlie, Serie 4-trænerne Jan Christensen, Nikolaj Andersen og Mikkel Iversen Nielsen, damesenior-trænerne Annette Holm Zimmer og Caroline Møller Jensen samt 200-kamps jubilar Steffen Ledet.
Tak til de frivillige
Klubben rettede en særlig tak til Jørgen Iversen, der var tovholder på festen, samt til de mange frivillige, som stod for både forberedelse og oprydning.
Den udsolgte fest blev en aften med både festlig stemning og dybfølt taknemmelighed – et billede på det stærke fællesskab, der kendetegner Hirtshals Boldklub og Team Horne-Hirtshals.
Med priser, anerkendelse og fællesskab i centrum blev afslutningsfesten en værdig afslutning på sæsonen – og et løfte om mere boldglæde i det kommende år.
Foto: Hirtshals Boldklub.
Link til relateret artikel
Taknemmelighed og fællesskab ved B75 og Lars Rokkjærs 50-års jubilæum


