
Skribent på NordsøPosten
Hvad betyder det, de siger og skriver?
I valgkampen – og politik i det hele taget – fyger det ofte med ord, som måske er nemme at dele ud af uden altid helt at tænke over meningen med det. Måske er det også velovervejede ordvalg, og under alle omstændigheder kigger SprogPosten nærmere på nogle eksempler.
Byrådskandidat i Hjørring Kommune for Stabilt Demokrati, Christian Simonsen, anvendte i et indlæg i går vendingen ”Svesken på disken”, og det kunne måske være interessant at kigge nærmere på det.
Han skrev blandt andet: ”Siden der kan bruges ca. 3,4 millioner på Rådhusets kantine”.
I en sprogklumme af ældre dato i dagbladet Politiken fremgår det, at betydningen er: ”Nu må vi have sandheden frem”. Svesken på disken er altså synonymt med kendsgerningerne på bordet.
Teksten om ”Svesken på Disken” stammer fra en serie artikler, der under rubrikken “Sprogligt” blev bragt i dagbladet Politiken i perioden 7. oktober 2006 til 25. juni 2008. Artiklerne er skrevet af medarbejdere ved Det Danske Sprog- og Litteraturselskab:
– En søgning i de tilgængelige elektroniske tekstsamlinger viser, at vendingen er forholdsvis udbredt. Den indgår ofte i bogstavrimende sammenhænge som ”smække svesken på disken” og ”smide svesken på disken”, men også ”få/lægge svesken på disken” forekommer.
-Det ser ud til, at udtrykket er hyppigt brugt i forbindelse med emner som organisationsanalyse, fagforeningsforhandlinger, personalepolitik og samarbejdsrelationer.
– Udtrykket føjer sig ind i en række (mere eller mindre) rimende konstruktioner som ordet på bordet og lågen i bogen, begge navne på tv-udsendelser, men hvor gammelt er udtrykket?
– Jeg tror, det er forholdsvis nyt og kan føres tilbage til musikgruppen PLAT, der bestod af Michael Carøe, Mads Keiser og Peter Kær. I 1990 udgav PLAT en cd med titlen ”Svesken på disken”. Uanset hvad der måtte ligge bag denne titel, står det klart, at vendingen har fået en almen betydning.
Byrådskandidaten Christian Simonsen ønsker altså ”Nu må vi have sandheden frem”, må man forstå.
Han vælger dog kun at lægge en del af svesken på bordet, da han i indlægget kun nævner ”Siden der kan bruges ca. 3,4 millioner på Rådhusets kantine”. Han får i jagten på sandheden ikke med, at det også omfatter betjening af Jobcenteret.
Han nævner heller ikke, at der også er indtægter fra kunderne i kantinen, så det efter borgmester Søren Smalbro’s kommentar ”Hænger sammen”. Dertil kommer vel, i sandhedens tjeneste, også, at de cirka syv ansatte formentlig også bidrager med en del skattekroner til den offentlige kasse.
Du kan her se Christians Simonsens indlæg – og selv vurdere, om ”Svesken er landet på bordet”.
SprogPosten i NordsøPosten er skriverier om stort og småt på godt og ondt. Det er skriverier med positive og konstruktivt kritiske øjne på, hvordan vi behandler og bruger sproget. SprogPosten vil gerne det hele – både fornøje, gavne og underholde. Humor kan sikkert også forekomme.
Bestyrer af SprogPosten er Palle W. Nielsen, nuværende fritids-skribent på NordsøPosten og tidligere mange-årig redaktør og journalist på først Skagens Avis, så Vendsyssel Tidende/Skagens Avis, senere Nordjyske Medier og derefter netmedierne Kanal Hjørring, Sæby Avis og Hjørring Avis.
– Vi er bestemt ikke selv verdensmestre i sprogbehandling, og vi vil med SprogPosten gerne være med til, at vi sammen tænker mere over sproget i vores kommunikation – ikke mindst, hvordan vi kommunikerer til, med og om hinanden. Uden kommunikation er der ingenting, som et klogt menneske har udtalt.
Du er meget velkommen til at bidrage til SprogPosten med indlæg, betragtninger, fortællinger og måske billeder, der fortæller noget om sproget. Et billede kan jo sige mere end ord.
Send gerne en mail til Palle W. Nielsen


