Mette Præstegaard (VL)
Enebærvænget 2
Hirtshals
Der tales så meget om den nye sundhedsreform fra 2024. Der skulle etableres bedre patientsamarbejde mellem sygehuse og kommuner ved at ændre informationsdeling og organisering, så patienter fremover ved overgange ikke længere skulle risikere at “falde ned”. Dette skal nye sundhedsråd hjælpe med at føre ud i livet. Alt skal blive så godt; men det nye patientsamarbejde gør mig desværre ikke mere tryg.
At man på sygehusene vil skære ned på sengepladser – ikke øge antallet af pladser, f.eks. på de medicinske afdelinger – øger jo ikke trygheden. Alle ved jo, at netop disse afdelinger har mange ældre patienter, og at denne patientgruppe er voksende. Nu smækkes porten i for mange, der fremover skal plejes i deres hjem eller på særlige aflastningsafdelinger på plejehjem med højt uddannet personale.
Dette skaber ingen større tryghed; for hvor får vi dette særlige personalehold fra, der nu skal overtage sygehusets opgaver? Vi kan jo ikke pludselig fremtrylle et stort nyt hold af superuddannet personale til de nye arbejdspladser. Vi må nok stort set nøjes med den flok, vi allerede har i plejesektoren, og den vil få endnu mere at se til. Derfor ville jeg nok foretrække tilstanden, som den var før, hvor der i akutte situationer var pladser nok til alle trængende på hospitalerne, og man ikke af økonomiske årsager fratog ældre og kronisk syge denne mulighed.
Fra forsikringsbranchen ved vi, at gamle liv værdsættes meget ringe. I Hjørring Kommune har starten på sundhedsreformen ikke overalt været særlig heldig, især ikke for Hirtshals, idet kommunen har valgt at fratage os vores lokale plejehjem, Lynggården, og skænke det til regionen (til aflastning). Hvem siger allerede nu, at det er det kommende nye regionsråds ønske at placere patienter i Hirtshals, og hvor har kommunen tænkt sig at flytte Lynggårdens beboere hen – plus folk, der fremover ønsker at komme på et lokalt plejehjem?
De nye sundhedsråd skal bestå af folk fra kommune og region, der skal komme med gode idéer, og her er der virkelig brug for folk med interesse og ansvarsfølelse for andres ve og vel – og ikke blot regnemestre – hvis reformen skal lykkes, og ikke endnu flere “tabes og falder ned mellem stolene”.
Vi har fantastiske læger og sundhedshold på vore hospitaler; men nu vil man til at udskrive patienter, før de er 100 % færdigbehandlede og kan klare deres sædvanlige hverdag, for at skaffe plads til nye patienter. Mange vil derfor fremover komme på aflastning, inden de er raske nok til at komme hjem.
Håber man husker udskrivningssamtale med patient og pårørende/fremtidsplanlægning trods denne “slanketur”. Patienter kan jo ikke blot stilles udenfor til afhentning som biler, der har været på værksted. Ligegyldighed ved udskrivning frem for omsorg, råd og vejledning kan ødelægge meget. Patienter skal “følges ordentligt til dørs”.
Både lokal- og regionalpolitikere har et stort ansvar for, at sundhedsreformen skal blive en succes. Sæt derfor kryds med omhu d. 18. nov.
Hos Vendelbolisten vil vi kæmpe for et godt og menneskeligt sundhedsvæsen – for alle.



Tager afstand fra den forhastede beslutning om at ændre status for Lynggården på nuværende tidspunkt. Hjørring Kommunes flertal er på gale veje, når de beslutter at fraflytte somaliske beboere fra Lynggården. Denne beslutning er både forhastet og uansvarlig, og den overser de sociale konsekvenser for de berørte familier.