Af Jørgen Bing
Byrådsmedlem for SF
Hjørring Kommune
En lang valgkamp – en lang afstemningsdag – og en meeeeget lang valgnat er slut. Hjemme kl. 05.30 – med meget blandede følelser.
SF fik ikke alene genvundet det frarøvede mandat fra foråret, men endda fordoblet sit mandattal (Ellen Raunsmed og mig selv) – og et enkelt mandat til Ø (som vi var i valgforbund med (Holger Kærgaard).
Men slagsmålet om borgmesterposten mellem S, V og K var fastlåst det meste af natten. SF håbede mest på en borgmester fra byrådets største parti, Socialdemokratiet, men var også åben overfor andre muligheder, hvis i det mindste to af de største partier kunne enes om en kandidat. Intet skete.
Til sidst knyttede SF, Enhedslisten, Radikale deres fire mandater op til Mai Britt Beiths kandidatur (S), så denne gruppe tilsammen kunne mønstre 13 mandater + muligvis et mandat fra DF (der hele tiden skiftede side). Hvis enten V eller K kunne tilslutte sig denne koalition ville vi have et bredt flertal hen over midten. Men det kunne de ikke. I stedet gik de sammen, fortsat med Søren Smalbro (V) som borgmester, og med DD og DF som støttepartier. I alt 17 mandater.
En kulsort koalition med mange uprøvede mandater, der nu skal opfylde kravene til en grøn omstilling (hvor de to små partier har nedlagt veto mod flere møller eller solcelleanlæg), nogle meget barske budgetter for de kommende år (hvor både V og K tidligere har haft svært ved at fastholde sine egne medlemmer – og hvad nu med de sidste tre mandater…?).
De næste fire år tegner næsten tragikomiske for Hjørring Byråd, med dette spinkle flertal, der er bygget på lerfødder.
…med mindre, der er nogle, der får realpolitiske tømmermænd, når de vågner op senere i dag.
Link til relateret artikel
Søren Smalbro (V) beholder med borgerligt flertal borgmesterposten i Hjørring Kommune



Hurra – endelig en opposition der kan råbe op, når der sker uretfærdigheder i byrådet. Det har været forstemmende så tavs venstrefløjen har været i byrådet de foregående år, fordi de var med i flertalsgruppen.
Sjovt nok skete der også uretfærdigheder, da SF, Socialdemokratiet og andre venstrefløjspartier var med til at træffe beslutninger, Hvorfor mon ikke de råbte op der?
Kloge ord, Søren.
Jeg hepper på en markant rød/grøn opposition.
Præcis den farve af Kulsort Jørgen Bing kan lide… Har de ingen værdighed tilbage?