Lørdag den 29. november summede Uhrenholdts Gård af julestemning, da byens traditionelle julemarked åbnede dørene fra kl. 11 til 16. Arrangementet bød på en dag fyldt med handel, hygge og klassiske juletraditioner, og mange lokale lagde vejen forbi.
Et af dagens højdepunkter indtraf kl. 15.11, da julemanden ankom med toget til stor begejstring for både børn og voksne. Kort efter, nemlig omkring kl. 15.30, blev der danset om juletræet, og børnene fik udleveret godteposer, som er en populær tradition.
Byens julemand og hans kone var blandt de mest populære gæster og satte prikken over i’et på en dag, hvor julens magi fyldte gården. Arrangørerne sender en stor tak til de mange handlende, optrædende og frivillige, der gjorde julemarkedet muligt.
Med julemarkedet i Uhrenholdts Gård er julen for alvor skudt i gang i Vrå.
Foto: Kaj Hyldgaard Olsen.


