Af Christian Borrisholt Steen
Seniorkonsulent hos Arbejdsgiverforeningen KA
I disse dage forhandler Regeringen med Folketingets partier om at sænke momsen som svar på de stigende fødevarepriser. Forslagene spænder fra lavere moms på alle fødevarer til målrettede reduktioner på frugt og grønt.
Intentionen er at styrke forbrugernes købekraft. Men set fra virksomhedernes side er lavere og differentieret moms en dyr og bureaukratisk omvej, som risikerer at skabe flere problemer, end den løser.
Danmark har i dag et af Europas mest enkle momssystemer med én ensartet sats og få undtagelser. Det er ikke tilfældigt. En ens moms giver klare regler, lave administrative omkostninger og forudsigelige rammer for virksomhederne. Netop denne enkelhed er en styrke for dansk erhvervsliv – især for de mange små og mellemstore virksomheder.
Indføres differentierede momssatser, øges kompleksiteten markant. Virksomhederne vil skulle bruge tid og ressourcer på at afgøre, hvilke varer der er omfattet af nedsat moms, og hvilke der ikke er. Grænsedragningerne er sjældent entydige. Er en færdigret en basisfødevare eller et forarbejdet produkt? Hvad med sammensatte varer eller produkter, der løbende ændres? Erfaringer fra andre lande viser, at netop disse spørgsmål skaber usikkerhed, fejl og konflikter med myndighederne.
For virksomhederne betyder det flere administrative byrder og højere omkostninger. Bogholderi, it-systemer, intern kontrol og ekstern rådgivning skal tilpasses og løbende opdateres. Særligt mindre virksomheder vil blive hårdt ramt, fordi de ikke har store administrative apparater til at håndtere komplicerede regelsæt. Det er ressourcer, der i stedet kunne være brugt på investeringer, vækst og jobskabelse.
Samtidig er der ingen garanti for, at lavere moms faktisk slår igennem på priserne i butikkerne. Moms er kun én del af den samlede pris, som også påvirkes af lønninger, energi, transport og konkurrence. Når virksomhederne samtidig påføres højere administrative omkostninger, risikerer en del af den potentielle gevinst at blive udhulet. Resultatet kan blive mere bureaukrati – uden nævneværdig effekt på forbrugernes købekraft.
Hvis målet er at give danskerne flere penge mellem hænderne, findes der mere direkte og erhvervsvenlige løsninger. Skattelettelser øger den disponible indkomst uden at komplicere virksomhedernes hverdag og uden at underminere et velfungerende momssystem.
God økonomisk politik bør vurderes på reelle konsekvenser og ikke kun på gode intentioner. En differentieret moms vil gøre det dyrere og mere besværligt at drive virksomhed i Danmark, uden sikker gevinst for forbrugerne. Det er en omvej, vi bør undgå.
Christian Borrisholt Steen er født og opvokset i Hirtshals og arbejder til dagligt som politisk seniorkonsulent i Arbejdsgiverforeningen KA.


