Der var fuldt hus og en intenst lyttende stemning, da Hjørring Bibliotek onsdag aften inviterede til et arrangement, hvor Grønland og for en gangs skyld ikke Trump var i centrum.
Aftenen bød nemlig på en spændende og inspirerende rejse gennem øens historie, kultur og litteratur, ledsaget af både grønlandsk inspireret mad og levende formidling fra bibliotekets medarbejdere.
Arrangementet fandt sted i et biblioteks store foredragslokale, som var pyntet med grønlandske farver og symboler. Publikum sad ved opdækkede borde med levende lys og små flag, mens bibliotekarerne og en skuespiller på skift indtog scenen for at dele deres viden og anbefalinger.
Historisk indflyvning og litterær tour de force
Aftenen begyndte med en kort introduktion til Grønlands historie, der gav gæsterne et solidt afsæt fra nordboerne over inuitterne til selvstyret efterfulgt af den litterære del af programmet. Herfra tog bibliotekarerne publikum med gennem både ældre og ikke mindst nye værker fra og om Grønland.

På scenen blev der præsenteret alt fra inuitternes mundtlige fortælletraditioner til de kendte skrøner af Jørn Riel, som blandt andet Den kolde jomfru. Bøgerne lå alle fremme foran scenen og gav et visuelt indtryk af bredden i emnet.

Herefter blev gæsterne introduceret til nyere litteratur, hvor den grønlandske forfatter Niviaq Korneliussen fyldte meget med sin anmelderroste roman Blomsterdalen.
Stemningsfuld aften med grønlandsk mad
Udover den store litterære slæderejse bød biblioteket også på grønlandskinspireret suppe og kage, hvilket gav aftenen et ekstra sansemæssigt lag. Bordene var pyntet med vinterlige dekorationer, og stearinlys skabte en hyggelig atmosfære blandt deltagerne.

En aften med plads til begejstring
Publikum fik ikke blot en faglig introduktion til Grønlands rige fortælletradition, men også en oplevelse, hvor nærvær, formidling og kultur gik op i en højere enhed.

Aftenens kombination af viden, litteratur, billeder, mad og fællesskab gjorde arrangementet til en af vinterens store biblioteksoplevelser i Hjørring.
Link til relateret artikel
Foredrag, forfattere, viden og verdensmål på programmet hos Hjørring Bibliotekerne


