Dårligt vejr i Hirtshals skabte fredag store udfordringer for flere hundrede efterskoleelever, der var på vej hjem fra skiferie i Norge.
En af færgerne fra Color Line, der skulle være ankommet til Hirtshals fra Larvik, har været tvunget til at ændre kurs og sejle til Kristiansand i stedet, skriver TV2 Østjylland.
Ombord befinder sig blandt andet 140 elever fra Gylling Efterskole syd for Odder. De skulle oprindeligt være landet i Hirtshals klokken 11.55, men sejladsen blev undervejs omlagt på grund af hårdt vejr i området. Skolen har gennem ugen været på skitur i Hemsedal, og eleverne var fredag formiddag på vej hjem til vinterferie.
Situationen rammer også Aarhus Efterskole, som rejser med samme færge. Her er yderligere 150 elever og 30 ansatte blandt de passagerer, der nu er lagt til i Kristiansand i stedet for Hirtshals. Rejsedagen begyndte tidligt, og ombord har nogle elever mærket den lange og urolige sejltur, men samlet set beskrives stemningen som rolig.
Eleverne har fået adgang til internet og ekstra forplejning, mens de afventer næste del af rejsen. Ifølge Color Lines oplysninger er afgangen fra Hirtshals klokken 12.15 med SuperSpeed 2 aflyst. Færgen sejler i stedet fra Kristiansand klokken 16.30 med ankomst i Hirtshals klokken 19.45, hvilket dermed også er planen for gruppen fra Aarhus Efterskole.
Trafikdata fra Marinetraffic viste den pludselige kursændring, hvor skibet havde forladt ruten mod Hirtshals og sat kurs mod Kristiansand.
Det er endnu uklart, hvordan ændringerne påvirker elevernes videre transport mod deres hjemdestinationer rundt i landet.
Rederiet har på grund af vejret fredag måttet ændre flere andre sejladser, som kan ses her hos Color Line.


