Mens sneen har føget også over det nordvestlige Vendsyssel, og vejret holder mange indendørs, oplever man en usædvanlig høj interesse fra besøgende hos Nordsøen Oceanarium, skriver TV2 Nord.
Hvor der på en tilfældig vinterfredag kan være stille i de store udstillingshaller, tegner weekenderne et helt andet billede: Her fyldes attraktionen i øjeblikket af mellem 600 og 700 gæster.
Forklaringen skal blandt andet findes i, at Aalborg Zoo holder vinterlukket. Zooens årskortholdere har i den forbindelse fået mulighed for at benytte Nordsøen Oceanarium som en del af en kompensationsordning, og mange vælger at lægge deres weekendbesøg i Hirtshals. Samtidig søger flere nordjyder mod indendørs oplevelser, når vejret er præget af frost og sne.
Vintermånederne er normalt en af de mest stille perioder på året for oceanariet, hvor der typisk er langt færre turister end i sommerhalvåret. Den aktuelle gæstetilstrømning skiller sig derfor markant ud og giver både aktivitet på gangene og ekstra liv omkring de store akvarier.

På trods af de lave temperaturer udenfor melder oceanariet ikke om udfordringer med frosten. Sælerne i det udendørs bassin klarer kulden uden problemer, da både saltindhold, vandcirkulation og dyrenes egen bevægelse sørger for, at overfladen ikke fryser til. Også de øvrige bassiner holdes stabile gennem tekniske systemer, som sikrer det rette miljø for fisk og havdyr.
Når det gælder foder og drift, står oceanariet stærkt rustet. En stor frysekapacitet og lagerfaciliteter gør det muligt at opretholde den daglige pasning af dyrene, uanset vejrsituation. Personalet er på stedet døgnet rundt for at sikre forholdene, hvilket betyder, at institutionen kan holde åbent som normalt – selv under en snestorm.
Den øgede weekendtrafik tegner altså ifølge TV2 Nord et billede af en turistattraktion, der midt i vinterkulden finder nye gæster og holder fast i sin rolle som et populært udflugtsmål i det nordvestlige Vendsyssel.


