Hirtshals Havn udvider nu sit kommunikationsteam med en ny studentermedhjælper. Fremover bliver 22‑årige Sille fra Aalborg en del af arbejdet med at formidle historierne fra havnen og dens mange daglige aktiviteter.
Sille studerer Kommunikation og Digitale Medier på Aalborg Universitet og bringer dermed både faglig viden og et ungt blik på formidlingen af havnens udvikling, samarbejder og lokale betydning. Hun får til opgave at bidrage til fortællingerne om hverdagen på havnen, relationerne til kunder og samarbejdspartnere samt de bånd, der knytter havnen tæt sammen med byen.
Selvom hun til daglig bor i Aalborg, er hun langt fra ny i Hirtshals. Hun er opvokset i byen og har derfor et indgående kendskab til både havnemiljøet og lokalsamfundet. Den lokale forankring vurderes at være en klar fordel i arbejdet med at styrke havnens kommunikation udadtil.
Udover studierne beskrives hun som en dedikeret forbruger af Pepsi Max og én, der helt automatisk tjekker vejrudsigten i sekundmeter – en vane, der næppe bliver mindre relevant i hendes kommende rolle.
Med ansættelsen ser Hirtshals Havn frem til at udvide sin fortælling og nå endnu bredere ud med historier fra et erhvervsområde, der spiller en central rolle i hele Vendsyssel.


