Seks elever fra Sindal Skole og i alt 16 elever fra hele Hjørring Kommune har gennem tre dage fået et unikt indblik i robotteknologiens verden.
Forløbet, arrangeret af lærerne Rikke Mailund fra SkoleCenter Hirtshals og Anne Mette Houen Lauritsen fra Sindal Skoledistrikt, er en del af et særligt tilbud om karrierelæring under Ungegarantien.
For eleverne blev det tre dage, hvor teori, praksis og fremtidens jobmuligheder blev flettet sammen.
En smagsprøve på fremtidens håndværk
Første dag foregik på EUC Nord, hvor eleverne blev introduceret til uddannelsen som industri- og robotoperatør. Her fik de et førstehåndsindtryk af et fagområde, hvor automatisering og avanceret teknologi udgør rygraden i moderne produktion.
Senere på dagen fortsatte de med et besøg på elektrikeruddannelsen, inden de selv fik lov at arbejde praktisk med programmering af Lego-robotter. For eleverne blev det en dag, der både udfordrede og motiverede – og som gav en forsmag på, hvordan programmering og teknologi hænger tæt sammen i mange af nutidens erhverv.
Robotter i den virkelige verden
Andendagen bragte eleverne ud til to af kommunens store virksomheder, hvor robotteknologi ikke blot er fremtiden, men en fast del af den daglige produktion.
Første stop var Novo Nordisk, hvor eleverne overværede automatiserede processer i samlingen af nåle. Her mødte de fem lærlinge, der delte deres personlige uddannelsesforløb og ditto veje, der ikke altid havde været lige lige, men som alle havde ført til en plads i en global virksomhed.
Derefter gik turen til Roll Tech, producent af lister til vinduer. Her kom eleverne helt tæt på linjerne, hvor robotter arbejder side om side med medarbejdere. Begge virksomheder eksporterer til hele verden, hvilket gjorde besøget til en øjenåbner for eleverne: robotteknologi er ikke kun noget, man programmerer i et klasselokale—det er en central del af global, moderne industri.
Fra industrien til universitetet
På forløbets sidste dag besøgte eleverne Aalborg Universitet, hvor de blev præsenteret for, hvordan robotteknologi udforskes i forsknings- og studieprojekter. De studerende fortalte om deres arbejde med projekter, der tager udgangspunkt i virkelige problemstillinger inden for alt fra sundhed og bolig til transport.
Eleverne fik også selv lov til at styre en robot—en praktisk afslutning på tre dage med både teori og praksis. For mange var det en chance for at prøve kræfter med teknologi på et niveau, der peger frem mod videregående uddannelser.
Karrierelæring der gør en forskel
Forløbet blev afrundet med ros til alle involverede samarbejdspartnere: EUC Nord, Novo Nordisk, Roll Tech og Aalborg Universitet. Samlet gav de eleverne et bredt og realistisk billede af de uddannelses- og jobmuligheder, der findes inden for teknologi og robotteknologi, som er en branche i konstant udvikling.
De tre dage efterlod eleverne med en oplevelse af, at ”nørdede” fag kan være både spændende, konkrete og fulde af muligheder. Og for arrangørerne står ét klart: når unge møder fremtidens teknologi i virkeligheden, skaber det motivation, indsigt og nye drømme.
Foto: Anne Mette Houen Lauritsen.


