Af Mathias Holger Nielsen
Medlem af Hjørring Byråd
Det Konservative Folkeparti
De seneste dage har jeg fået mange henvendelser i forbindelse med situationen omkring Bagterp Undervisningssted.
Flere skriver: “Hvorfor investerer I ikke bare i en løsning?”
Tro mig – det ville jeg også ønske, vi kunne.
Jeg har selv en lang liste med politiske idéer, der kunne gøre Hjørring Kommune til et endnu mere attraktivt sted at bo. Forslag, som kan styrke skolerne, fritidslivet, bosætningen og vores lokalsamfund.
Men fælles for dem alle er én ting:
De koster penge.
Og lige nu er virkeligheden desværre, at vi står i en økonomisk situation, hvor vi skal spare.
Ikke fordi vi har lyst.
Men fordi vi er nødt til det.
Hvis en kommune ikke kan få økonomien til at hænge sammen, risikerer man i sidste ende at blive sat under administration. Derfor er vi nødt til at prioritere benhårdt i byrådet.
Noget af forklaringen ligger i vores demografi.
I Hjørring Kommune bliver vi hvert år færre borgere i arbejde til at betale skat – og flere borgere, der har behov for offentlig støtte. Det er en udvikling, der ser anderledes ud i mange andre kommuner og som udfordrer vores økonomi.
Det er netop derfor, vi i Danmark har en udligningsordning mellem kommunerne. Den skal sikre, at man kan levere nogenlunde samme velfærd og serviceniveau i hele landet – uanset om man bor i Hjørring eller i Gentofte.
Problemet er bare, at den nuværende udligningsordning ikke virker godt nok.
Analyser viser, at Hjørring Kommune i dag er underfinansieret med omkring 120 millioner kroner på grund af den måde, systemet er indrettet på – blandt andet efter refusionsreformen i 2015.
Det betyder i praksis, at nogle kommuner får mere, end deres udgiftsbehov tilsiger – mens kommuner som vores står tilbage med regningen.
Derfor har Hjørring Kommune også sendt en henvendelse til indenrigsministeren for at få ændret systemet.
For hvis vi virkelig vil skabe udvikling og bosætning i hele Danmark, kræver det også en mere retfærdig udligning mellem kommunerne.
Og netop derfor er det også vigtigt, hvem vi sender til Folketinget. For det virker åbenbart ikke, at flere kommuner råber højt om dette problem.
Vi har brug for folketingsmedlemmer, der vil kæmpe for kommuner som Hjørring – og for en udligningsordning, der faktisk tager højde for forskelle i demografi og sociale udfordringer.
For lige nu står vi i en ond spiral:
Vi vil gerne investere i bosætning og udvikling – men økonomien gør det svært.
Den spiral skal vi have brudt!
Og det kan kun gå for langsomt!
Vi kan ikke blive ved med at spare – og vi kan ikke blive ved med at omprioritere midlerne.



Har I ikke lige givet Vendssyssel IF kredit på 2 millioner? Hvor meget skal teateret og dens cafe have i år for at kunne fortsætte? Den nye musikskole var det ikke 35 mio den kostede? Det sorte tårn i Hirtshals fik, var det 300.000? Beklager hvis tallene ikke er korrekte, men det er da også en pæn sjat penge man kunne have sparet, og sagt vi er nødt til at vente med at støtte de her ting, til at de penge faktisk er i overskud i kommunekassen.
Der er vel ingen der har lyst til at bosætte sig i Hjørring Kommune pt? Der er ikke styr på nogen ting og formaster man sig til at blive syg, så er man for alvor på skideren!