Sprogfagene har i årevis været under pres på de danske gymnasier. Færre elever vælger flere fremmedsprog, og på mange skoler må sproghold helt opgives på grund af manglende tilslutning. Men på Hjørring Gymnasium har et målrettet arbejde med sprogkoordination været med til at vende en ellers bekymrende udvikling.
Som et af flere nordjyske gymnasier deltog Hjørring Gymnasium i et regionalt initiativ, hvor skolerne arbejdede sammen om at styrke sprogfagene. Her spillede lærer Brit Hjarsbech Uhrskov Nielsen en central rolle. Hun har siden projektets start været sprogkoordinator på skolen – en funktion, gymnasiet har valgt at videreføre, også efter det regionale samarbejde ophørte.
Ifølge Brit Hjarsbech Uhrskov Nielsen handler rollen først og fremmest om at samle kræfterne på tværs af sprogfagene.
– Min opgave er at være bindeled mellem de forskellige sprog på skolen, så vi ikke bare kører hver vores forløb. Når sprogfag er pressede, kan der opstå en tendens til, at de konkurrerer mod hinanden. Vi prøver i stedet at stå sammen og kæmpe for sprogene i fællesskab, siger hun til Malene Romme-Mølby fra fagbladet Gymnasieskolen.

Konkret har arbejdet blandt andet ført til fælles sprogdage, oplæg og aktiviteter, der både henvender sig til elever og lærere. Initiativerne er tænkt som en måde at synliggøre sprogenes værdi, ikke isoleret som enkeltfag, men som en samlet kompetence.
Tysk og fransk på vej tilbage
Selv om de strukturelle udfordringer langt fra er løst – blandt andet på grund af faldende ungdomsårgange – begynder indsatsen at give synlige resultater på Hjørring Gymnasium. Til næste skoleår kan gymnasiet igen oprette tysk på A-niveau, efter at faget i en periode var truet.
– Vi er virkelig begejstrede. Tysk A har været lidt ude hos os, og når man ser den generelle nedgang på landsplan, tænker jeg da, at fremgangen blandt andet kan skyldes det arbejde, vi gør, understreger Brit Hjarsbech Uhrskov Nielsen.
Også fransk ser ud til langsomt at finde fodfæste igen på skolen.
– Fransk var desværre også tæt på at uddø hos os, men nu er det på vej tilbage. Det er rigtig dejligt, siger hun.

Ifølge sprogkoordinatoren er synlighed helt afgørende. Elever vælger sjældent fag, de ikke har mødt, og derfor spiller fælles sprogarrangementer og introduktioner en vigtig rolle i rekrutteringen.
Selv om erfaringerne fra Hjørring Gymnasium peger på, at sprogkoordinatorfunktionen kan gøre en forskel, understreger Brit Hjarsbech Uhrskov Nielsen, at lokale initiativer ikke kan stå alene.
– Jeg savner, at man politisk taler lige positivt om alle studieretninger og uddannelser. Og jeg så gerne, at man indtænker sprog i epx. Det er fint, at engelsk nævnes, men andre fremmedsprog burde også være med, fastslår hun afslutningsvis i snakken med Gymnasieskolen.


