Tirsdag den 15. april 2026 kl. 16 får Odden besøg af forfatter og dr. phil. Henrik Wivel, der holder foredrag med udgangspunkt i sin anmelderroste storbiografi „Jeg er en anden. En biografi om J. F. Willumsen I–II“.
I foredraget giver Henrik Wivel et indblik i J. F. Willumsens kompromisløse kunstnerskab, hans livslange trang til fornyelse og de tre markante kvinder, som fik afgørende betydning for både hans liv og virke. Med sin særlige formidlingsevne trækker Wivel tråde mellem kunst, biografi og idéhistorie og åbner for en dybere forståelse af en af dansk kunsts mest egensindige skikkelser.

Efter foredraget vil der være mulighed for bogsignering. Publikum kan købe både Willumsen-biografien og Henrik Wivels nye bog om Vilhelm Hammershøi til fordelagtige priser. Arrangementet afrundes i uformelle rammer med et glas vin eller en kop kaffe.
Foredraget henvender sig til alle med interesse for kunst, kultur og fortællingen om det kunstneriske gennembrud, og arrangørerne ser frem til en inspirerende eftermiddag på Odden.


