Fem spillere fra SVIF Pickleball fra Skallerup Vennebjerg Idrætsforening deltog for nylig i en turnering arrangeret af KRIF Pickleball fra Ravnshøj.
For en nystartet klub betegnes deltagelsen som både flot og lovende, og det understreger den positive udvikling i klubbens aktivitetsniveau. Klubben har sendt os denne skrivelse:
Holdet bestod af Jens, Bill, Huong, Sylvester og Jesper, som alle bidrog til en vellykket dag med gode resultater og stærkt sammenhold – både på og uden for banen.

Særligt Bill og Jens markerede sig ved at vinde C-rækken efter en imponerende indsats, hvor de gennem hele turneringen viste stabilt og velspillet pickleball. Også Huong leverede et flot resultat, da hun sammen med sin makker sikrede sig en tredjeplads i samme række efter flere tætte kampe.
Jesper og Sylvester kæmpede flot og leverede en stærk indsats på banen, men måtte til sidst se sig besejret af deres egne klubkammerater, Bill og Jens, efter en intens kamp.
Turneringen bød ikke kun på sportslige resultater, men også på værdifuld erfaring for spillerne, som fik mulighed for at måle sig mod andre klubber og udvikle deres spil yderligere.
Samlet set var det en dag præget af god energi, fællesskab og positive oplevelser. SVIF Pickleball retter samtidig en stor tak til KRIF Pickleball for et velorganiseret arrangement og gode rammer.
Med sæsonen så småt ved at gå på hæld, ser trænerteamet bestående af Jesper og Jesper allerede frem mod den kommende sæson.
Her arbejdes der på en række nye tiltag i klubben, som skal styrke både træning, fællesskab og udviklingen af spillerne. Samtidig håber klubben, at den store opbakning, man har oplevet i år, vil fortsætte ind i næste sæson.
Pickleball er en voksende sport i Danmark og kombinerer elementer fra tennis, badminton og bordtennis. Spillet foregår på en mindre bane med et lavt net og spilles med bat og en let plastbold, hvilket gør det nemt at komme i gang – uanset alder og niveau. Se mere om Pickleball



