Der var både lune bemærkninger og forsigtige forbehold, da revydirektør og kapelmester Henrik Baloo Andersen onsdag aften bød velkommen til den første af årets tre forpremierer på Hjørring Revyen.
Direktøren for hele det velsmurte menageri understregede, at der fortsat er et stykke vej til den officielle premiere på lørdag, og at både han selv og resten af holdet derfor fortsat er åbne for justeringer og finpudsning.
Det var imidlertid svært at få øje på mangler og selv den mindste fejl under den første forpremiere. Tværtimod leverede hele holdet en forestilling, der fremstod bemærkelsesværdigt veltrimmet og helstøbt. Scenografi, koreografi, lys, lyd og musik spillede allerede lydefrit sammen. Akkurat som timing, replikker og sangnumre noget nær hele vejen igennem blev leveret med den professionalisme og skarphed, som publikum af gode grunde forventer af Hjørring Revyen.
Årets revy er da også bundet elegant sammen af noget så let som fjer og scenografiens store cirkelrunde skærm, som er en af flere, hvor den spiller en svævende rolle og bærer rundt på kendte personer, men mere skal ikke her afsløres desangående. Europa spiller samtidig en opmuntrende positiv rolle indledningsvis og til sidst i revyen især musikalsk. Indholdsmæssigt kommer den vidt omkring, med brug af hele den ærværdige revygenres store værktøjskasse indehold af karikatur, satire, aktualitet, parodi, ironi og overdrivelse samt ordspil.
Lokalpolitikken får en skarp satirisk behandling, med skrap mytologisk lud til de skurvede hoveder, idet tonen i byrådet og især et par let genkendelige herrer må lægge ryg til flere velplacerede sværdslag og en kniv i ryggen. Ligesom den landspolitiske scene i et virkelig forrygende og højaktuelt nummer er rykket ind i revyen med afsæt i valgets tale og den bøvlede sammensætning af Folketinget. Naturen får også en helt berettiget plads med grise og en fiskeret uden skyggen ben, men til gengæld serveret med plastflaske og ramsaltet fedtemøg.

Der bliver selvfølgelig også givet god plads til gensyn med flere af revyens velkendte og afholdte figurer. Publikum kan blandt andet igen møde drengen Pelle og det bramfrie fruentimmer fra genbrugspladsen i Bindslev, men denne gang som frivillig Natteravn i Hjørring.
Der er ingen grund til at fremhæve enkelte skuespillere eller musikere frem for andre. Hele holdet leverer stærke præstationer både med hensyn til skuespil og sang, som er godt understøttet af et som altid velspillende band under ledelse af Henrik Baloo Andersen.
Hvis publikums reaktioner ved den første forpremiere er en indikator, tegner det altså dermed til endnu en bomstærk sæson for Hjørring Revyen. Samtidig meldes der om tæt på udsolgt, så interesserede bør ikke vente for længe med at sikre sig billetter.
Under forpremieren sad netavisens udsendte mellem flere af revyens teknikere samt instruktør og scenograf, som alle noterede flittigt. Derfor er der givetvis noget, som de mener, der endnu kan strammes op, men udefra set sidder forestillingen allerede i skabet.
Netavisen vender tilbage med en grundigere omtale på et senere tidspunkt efter premieren.
Allerede nu fortjener holdet seks flotte fjer i hatten for en overbevisende forpremiere. 🪶 🪶🪶🪶🪶🪶
Læs mere om holdet bag og køb billetter her hos Hjørring Revyen.
Link til vores anmeldelse af Hjørring Revyen 2025
Storladen scenografi og stilsikre sketches i Hjørring Revyen 2025


