Erhvervsuddannelser og lærepladser skal fortsat styrkes i Hjørring Kommune, hvis det lokale erhvervsliv også i fremtiden skal kunne skaffe kvalificeret arbejdskraft.
Det var et af de centrale budskaber, da erhvervschef Ole Bendix fra Business Hjørring forleden besøgte Peter Vejby, der er tredje generation i spidsen for malerfirmaet Kaj Vejby og Søn i Hjørring.
Ifølge Ole Bendix har Peter Vejby gennem længere tid været en markant fortaler for, at virksomheder, som har mulighed for det, bør tage et medansvar for uddannelsen af fremtidens faglærte ved at ansætte lærlinge.
Malerfirmaet lever selv op til ambitionen. Virksomheden har altid en lærling ansat, og størstedelen af de nuværende medarbejdere begyndte deres karriere som lærlinge netop hos Kaj Vejby og Søn.
Engagementet rækker også ud over virksomhedens egne rammer. Peter Vejby er aktiv i Danske Malermestre, hvor organisationen for snart ti år siden indførte en lærepladsgaranti for lærlinge. Ifølge Ole Bendix har initiativet bidraget til en markant stigning i både søgningen til malerfaget og antallet af nyuddannede malere.
Besøget falder samtidig sammen med, at Business Hjørring arbejder på en række aktiviteter, som skal følge op på værtskabet for DM i Skills tidligere på året. Arrangementet blev bredt vurderet som en succes og gav erhvervsuddannelserne en markant synlighed.
Nu handler det ifølge Ole Bendix om at omsætte den positive opmærksomhed til konkrete resultater.
Målet er, at flere unge vælger og gennemfører en erhvervsuddannelse, så de efterfølgende kan indgå på arbejdsmarkedet i de lokale virksomheder, hvor behovet for faglært arbejdskraft fortsat er stort.
Ole Bendix peger på, at malerbranchen allerede har vist vejen med lærepladsgarantien. En tilsvarende model på tværs af Hjørring Kommune vil være en ambitiøs vision, men han mener, at erfaringerne fra DM i Skills giver et solidt fundament for en fælles indsats.
Ifølge erhvervschefen er der behov for, at virksomheder, uddannelsesinstitutioner og kommune fortsætter samarbejdet, så den øgede interesse for erhvervsuddannelserne kan føre til en varig udvikling med flere faglærte i området.
Besøget hos Peter Vejby beskriver Ole Bendix som både inspirerende og et godt eksempel på, hvordan lokalt engagement kan være med til at sikre fremtidens arbejdskraft.


