Der er lagt op til masser af hygge, fællesskab og uforglemmelige stunder for beboerne på Soldalhus i den kommende tid. De frivillige kræfter på plejecentret har nemlig modtaget en flot donation på 30.000 kroner fra det lokale supermarked, Superland i Sindal.

Pengene er givet som et gavekort til butikken, og reglerne er helt klare. Beløbet må udelukkende bruges af de frivillige til indkøb af varer, når der eksempelvis arrangeres banko samt til Dame- og Herreklubbens og Soldal Klubbens arrangementer og de mange års- og temafester. Det er med andre ord penge, der går ubeskåret til at skabe glæde for beboernes hverdag – helt uden om plejecentrets daglige ledelse.
En uventet opringning
Historien bag donationen startede med, at butikschef i Superland, Johnny Thomsen, greb telefonen. Han vidste, at midler fra “KFI Erhvervsdrivende Fond” kunne søges hjem til at støtte gode, lokale formål. Samtidig vidste han præcis, hvem der gjorde en kæmpe forskel i nærområdet.
Johnny Thomsen kontaktede derfor ægteparret Kirsten og Jens Nielsen, som gennem mange år har lagt et enormt engagement i det frivillige arbejde på Soldalhus. Både når det gælder de faste ugentlige traditioner og de mere spontane påfund.

Butikschefen spurgte, om en donation var noget, de kunne bruge. Svaret var naturligvis et rungende ja tak, hvorefter Johnny Thomsen sendte en ansøgning til fonden. Kort efter var de 30.000 kroner i hus.
Dådyrsteg og jagthistorier
En del af beløbet har allerede gjort gavn. Jens Nielsen, som sidder i bestyrelsen for Venner af Soldalhus, fik sammen med Kirsten idéen til en helt særlig “Vildtaften” for beboerne.
Hele bestyrelsen trak i forklæderne og gik i køkkenet sammen med flere af deres bedre halvdele. Menuen stod på fuldstændig hjemmelavet dådyrsteg med det hele og en klassisk citronfromage til dessert.
Aftenen bød også på underholdning fra uventet kant. Parrets to børnebørn, de unge jægere Christian og Rasmus, var inviteret med, og de fortalte om jagten i Sverige, hvor dådyrene var blevet nedlagt, og krydrede det med andre spændende jagthistorier. Takket være donationen er det allerede nu sikkert, at den succesfulde vildtaften kan gentages på et senere tidspunkt.
En tak og “en enkelt” i solen
Forleden var det så tid til den officielle overrækkelse. En lille delegation bestående af cykelpiloterne, seks forventningsfulde beboere samt Kirsten og Jens Nielsen lagde vejen forbi Superland for at sige ordentligt tak til Johnny Thomsen.

Med sig havde de en personlig gave. En flot billedcollage, der viser de mange glade ansigter og hyggelige stunder på Soldalhus. På den måde kan butikschefen ved selvsyn se, hvor stor en forskel det gør, når de frivillige får midlerne til at skabe rammerne om det gode liv på ældrecentret.

Efter de officielle takketaler blev det flotte sponsorat fejret på ægte manér. Butikschef Johnny Thomsen diskede op med en lille én, og der blev skålet i “En Enkelt” i det gode selskab, inden delegationen vendte hjem til Soldalhus.


