Når tusindvis af unge fodboldspillere i disse dage indtager banerne under Dana Cup, er det ikke kun dommere, trænere og frivillige, der er klar til indsats.
Turneringens førstehjælpsteam står også parat, hvis uheldet er ude, og her spiller den lokale virksomhed Egotag endnu en gang en vigtig rolle.
Egotag har nemlig igen i år stået for folieringen af Dana Cups MASH-førstehjælpsbiler, så de er lette at få øje på rundt omkring ved turneringens mange spillesteder. Den markante synlighed gør det således lettere for førstehjælpsteamet hurtigt at komme frem, når en spiller får brug for hjælp.
Under hele Dana Cup er MASH-teltene bemandet med sundhedsfagligt personale, som frivilligt stiller deres tid og kompetencer til rådighed. Her kan spillere få behandling og hjælp ved både mindre og større skader, så de hurtigst muligt kan komme videre – enten tilbage på banen eller til yderligere behandling.
Hos Dana Cup fremhæves det, at indsatsen bygger på et stærkt engagement fra de mange frivillige, der år efter år vælger at bruge en del af sommeren på at skabe trygge rammer for turneringens deltagere.
Samtidig retter arrangørerne en særlig tak til Egotag for virksomhedens fortsatte opbakning.
Ifølge Dana Cup er samarbejdet med lokale virksomheder med til at skabe et sikkert miljø for de mange tusinde spillere, ledere og tilskuere, der deltager i en af verdens største ungdomsfodboldturneringer.



Det er jo fint at bruge nvnet, men det er vel snart bare bedsteforældrene der husker fjernsynsserien