”Der tegner sig et klart billede af adskillige modige og meget hjælpsomme borgere.”
Så kort og præcis lyder vurderingen fra chefpolitiinspektør Jesper Bøjgaard Madsen fra Nordjyllands Politi, som undtagelsesvist løfter lidt af sløret for, hvad der er kommet frem i forbindelse med politikredsens efterforskningsarbejde.
Undersøgelserne af skudepisodens nærmere omstændigheder, herunder gerningsmandens motiv for sin frygtelige handling, er nemlig fortsat verserende; og af hensynet til dette store arbejde samt en lang række andre hensyn – især til sagens parter og navnlig til de efterladte – så har Nordjyllands Politi ikke mulighed for at kommentere i detaljer på, hvad der konkret er fremkommet fra efterforskningen.
”Vi har selvfølgelig et godt overblik over flere af de faktiske omstændigheder, men vores efterforskere skal have et samlet og grundigt billede af hele forløbet før, under og efter – det er det arbejde, som pågår lige nu. Derfor har vi fortsat en lang række efterforskningsskridt foran os. Vi skal også tage et særligt hensyn til de efterladte, som vi har den dybeste medfølelse med.”
Mod og hjælpsomhed dominerede
Men det, som chefpolitiinspektør Jesper Bøjgaard gerne vil fremhæve over for offentligheden, er som nævnt indledningsvist det store mod og enorme hjælpsomhed, som borgerne udviste under meget voldsomme omstændigheder.
”Vi kan konstatere, at adskillige borgere, som befinder sig i området, haster frem til stedet, da de kan se, at der er brand. De vil gerne hjælpe med at slukke ilden, ligesom de også giver offeret førstehjælp. Det er en imponerende og uselvisk indsats,” siger Jesper Bøjgaard Madsen.
Gjorde en forskel
To borgere trådte også hjælpende til med at assistere den sårede politibetjent, så han kunne få akut lægebehandling hurtigt, ligesom mange kom til efterfølgende for at se, hvad de kunne hjælpe med.
”Vi har endnu ikke det fulde overblik over hvem, der har gjort hvad, hvornår og hvordan. Men vi ved, at rigtig mange mennesker har hjulpet myndighederne med stort som småt. Det er vi meget taknemmelige for, og det vil vi som politi gerne anerkende allerede nu, selvom vores arbejde med sagen fortsat er i gang. Byens borgere gjorde en forskel i en svær situation,” siger Jesper Bøjgaard Madsen.
Nordjyllands Politi kommer til på et senere tidspunkt at række ud og anerkende borgerne mere officielt. Enten i grupper eller enkeltvist.
”Det har vi ikke afgjort helt præcist endnu, hvordan vi gør; men noget gør vi. Lige nu har vi et stort arbejde foran os med at efterforske sagen.”
Oplevelser kan sidde i kroppen – husk at få hjælp
Helt generelt takker politiet også for de henvendelser, man har fået fra offentligheden via 114, og chefpolitiinspektøren pointerer også, at man stadig kan ringe både til politiet direkte eller til Offerrådgivningen.
”Indtryk kan sidde i kroppen længe efter, og reaktioner kan komme på bagkant, så det er helt forståeligt, hvis man først rækker ud til os nu for at få hjælp. Det er også helt legitimt at ringe til Offerrådgivngen, selvom man ikke var stede i området. Sådanne oplevelser kan godt sætte sig i sindet alligevel; så ræk ud, hvis det er nødvendigt,” understreger chefpolitiinspektøren.
Offerrådgivningen har telefon 116 006, og man kan ringe anonymt og gratis hele døgnet; ligesom man på deres hjemmeside kan udfylde en kontaktformular og blive ringet op.
Politikredsen har ikke muligheder for at frigive yderligere informationer af hensynet til efterforskningen og omstændighederne i øvrigt.


