Line Geltzer Johansen har 18 gange beklædt målmandsposten på Fortunas ligahold, og nu er hun altså fortsat mellem stængerne, når der om fire uger fløjtes op til sæsonen 2021-22 i Gjensidige Kvindeliga.
Line trådte til på Fortuna-holdet, der blev ramt af Freja Thisgaards skade, og hun klarede opgaven yderst positivt i den sidste del af den netop afsluttede turnering.
Indtil dato har Line 18 kampe hos Fortuna. Tidligere var hun på et kort ophold i klubben, men tog så udfordringerne op i engelsk, amerikansk, svensk og norsk fodbold.
Foruden klubklampe har line 6 A-landskampe på CV’et.
– Vi er glade for, at Line har valgt, at forlænge med Fortuna. Line er en rutineret keeper, som altid kræver meget af sig selv og sine omgivelser, så det er en med den rette mentalitet. siger cheftræner Brian Sørensen.
– Så, selv om Freja er ude med en skade, står vi godt rustet med det målmandsteam, vi kommer til at råde over.
I den nærmeste fremtid præsenterer klubben yderligere en målmand.
Fortuna har næsten truppen til den kommende turnering på plads. Spillerne møder ind i disse dage. Træningen er genoptaget så alt er på plads, når det – efter nogle træningskampe – går løs i Gjensidige Kvindeliga den 7. august.
Premierekampen spilles mod AGF i Århus.