Efter en lang coronapause havde lørdagscaféen åbent et par lørdage i juni, men lørdag den 14. august skulle de rigtig i gang igen – både efter corona og sommerferie. Og det skulle gøres med manér: Michael Back skulle komme og lave sjov, synge og spille musik for dem og med dem.
– Tværkulturel Hirtshals havde faktisk hyret Michael Back til at komme til vores juleafslutning i december 2020, hvor han skulle synge og spille musik for os og med os, men allerede i september 2020 kunne vi forudse, at en juleafslutning i december 2020 var urealistisk på grund af corona. Derfor fik vi lavet en ny aftale med Michael Back, som i stedet skulle komme i august 2021 til caféens genåbning efter corona og sommerferie, fortæller Helle Gaust.
– Og lørdag oprandt dagen! Og corona kunne ikke længere stoppe vores genåbningsfest. Vi havde pyntet caféen med balloner og flag, vi havde købt kagemænd, frugt og chips og var SÅ klar til at hygge sammen og fejre, at vi nu kunne være sammen igen – men vi var også SÅ klar til Michael Backs musik og sjov, tilføjer Helle Gaust.
Omkring 60 børn og voksne blev i dén grad underholdt. Alle havde en skøn eftermiddag i selskab med hinanden og med Michael Back.
Foto: Privat.


